Prázdniny sú v plnom prúde, no počasie vyzerá, že mu je to celkom jedno :-) A tak počas dní, keď vonku prší, musíme riešiť program vnútri. Ako inak – tvorivo :-)

K ručným prácam máme u nás doma blízko a už aj ja som si dala predsavzatie, že si opäť chcem nájsť aspoň trochu času na moje milované šitie a vyšívanie. Veď dobrý príklad je základ, no nie? A tak, ako som sa v zbierke môjho tvorivého materiálu prehrabávala a triedila všelijaké zvyšky látok, nití a stúh, deti vytiahli knihu Super šitie pre deti. Sú to praví knihomoli, niet pomoci! :-)

Ale úprimne povedané, prišlo nám to vhod. Ako správna eko-matka, všetky zvyšky odkladám, veď na niečo sa istotne zídu. Tak a teraz prišla správna chvíľa!

Aj keď sa vraví, že netreba súdiť knihu obalu, táto je presne ako obálka sľubuje. – hravá a detská. Obsahuje 38 jednoduchých projektov, pri ktorých sa decká môžu zoznámiť s ihlou a šitím.

V úvode je zoznam potrebného materiálu a prehľad stehov, ktoré môžeme pri ručnom šití a vyšívaní použiť.

Nasledujú celkom jednoduché aktivity, ktoré sa síce ešte šitím nazvať nedajú, ale slúžia na tréning práce s ihlou a na nadobudnutie jemných zručností potrebných k samotnému šitiu.

Aj tréning prišívania gombíkov môže byť vcelku zábavný – napríklad, keď zapojíme predstavivosť a z gombíkov budú kolesá látkového autíčka!

S postupujúcimi úlohami stúpa aj ich náročnosť. Z materiálov sa v najhojnejšej miere využíva filc, ktorý je vďaka tomu, že nepúšťa nitky, ideálny na prvé šicie pokusy. Okrem toho sa mi ale veľmi páčila originalita niektorých výrobkov – napríklad na výzdobu šatky sa použili farebné gumičky do vlasov, iná prikrývka zas bola vyrobená z kúska vrecoviny.

Ako je to pri všetkom detskom tvorení, aj tu je pointou, že cieľom je cesta samotná, Tvorivý proces nemusí nutne produkovať super vymakaný výrobok, ale má v prvom rade slúžiť ako tréning zručností. Napriek tomu, v tejto knižočke sme našli veľmi pekné inšpirácie aj na „ozajstné“ výrobky. Čo viac si priať, však? Aj pri jednoduchých malých projektoch takto deti vedia zažiť pocit úspechu a hrdosti na to, že dokázali vyrobiť niečo užitočné.

Vekovo sa kniha hodí určite už pre detičky predškolského veku, staršie deti sa zas môžu rovno pustiť do náročnejších projektov. Napríklad moja takmer jedenásťročná dcérka s kamoškou si dnes spontánne urobili tvorivé popoludnie a podľa knihy vyrábali prstové maňušky :-)

Sama som bola (milo) prekvapená z ich nadšenia! Tak teda príjemné tvorenie aj vám!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.