Ja síce nepatrím k pravým fajnšmekrom čo sa spoločenských hier týka, decká sa však hrajú rady a úprimne povedané, je to prijateľnejšia forma trávenia dlhých zimných večerov než bitky a zápasy v detskej izbe. A sem-tam sa objaví hra, ktorá zaujme aj mňa. Napríklad táto. :-)

Ťavie dostihy máme už dosť dlho a boli časy, keď sme ich hrávali fakt intenzívne. Zabaví sa celá rodina a náhoda tam zohráva dostatočne veľkú úlohu, takže deti nie sú oproti dospelým priveľmi znevýhodnené.

Dostihovú dráhu tvorí 16 políčok, pretekármi je 5 farebných tiav. Ku každej farbe ťavy prislúcha hracia kocka rovnakej farby. Na začiatku partie si každý hráč vyberie postavu, za ktorú bude hrať a dostane päť kariet s jej portrétom. Okrem toho každý hráč dostáva 3 kartónové mince a jednu kartu púšte, ktorú počas hry môže, ale nemusí umiestniť na hernú plochu.

Hráč, ktorý hru začína, hodí naraz všetky kocky a podľa čísel, ktoré padli, sa ťavy rozostavia na dráhy. Ťavy s rovnakým číslom sa postavia na seba. Potom sa všetky kocky vhodia do kartónovej pyramídy, ktorá stojí uprostred dostihovej dráhy. Hráč, ktorý je na rade, otočí pyramídu dole hlavou a nechá vypadnúť jednu kocku. Podľa farby a čísla, ktoré padlo, pohne rovnako sfarbenou ťavou o toľko políčok, aká bola hodnota na kocke. Ak už má ťava na chrbte iné ťavy, berie ich so sebou.

Namiesto výberu kocky však môže hráč staviť na víťaza etapy, alebo aj na víťaza celých dostihov. Okrem toho môže umiestniť na plochu kartičku púšte, ktorá má na jednej strane symbol +1 a teda ťavy, ktoré sa na políčko dostanú posunie o krok vpred, z opačnej strany je symbol -1, a teda súťažiace ťavy vráti o krok dozadu.

Veľkú časť hry riadia kocky a vôbec nie je dôležité v dostihoch byť prvý, len si správne tipnúť víťaza. A veru nie raz sa nám stalo, že neuhádol nikto, pretože v poslednom kole aj posledná ťava dostala vyššie číslo a dostala sa na chrbát vedúcej ťavy. Víťazom sa totiž v prípade viacerých tiav stojacich na sebe, stáva tá, ktorá je najviac na vrchu.

Hra je rýchla a zábavná, riskovať sa môže oplatiť, ale niekedy aj nie :-) Čím viac hráčov sa pri nej zíde, tým je to veselšie a adrenalínovejšie, pri dvoch hráčoch sa dá viac predvídať. Hra je určená pre deti od 8 rokov, čo približne aj sedí.

Ak máte chuť sa viacerí spolu zahrať a odreagovať, môžem Ťavie dostihy len odporúčať! :-)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.