Jeseň klope na dvere, v záhrade dozrievajú posledné plody,, všetko sa sfarbuje pestrými farbami… A popri tom, ako si vychutnávame krásne dni vonku, v prírode, akosi prirodzene tieto témy prenášame aj do domácich aktivít.

Tentoraz sme si vzali na mušku tekvice. Tie ozdobné som aranžovala ako dekoráciu pred dom, z hokkaida sme si zas chystali polievku… Tak prečo to nevyužiť, no nie?

Keď už je tekvica rozrezaná, môžeme si urobiť chvíľku rastlinnej anatómie. Z každej časti tekvice som odrezala vzorku a dala do mištičky. Našťastie sa mi na záhrade podarilo ukoristiť ešte aj list a úponky. Pripravila som aj trojzložkové karty, všetky časti sme si pomenovali a rovno aj názorne ukázali.

Keďže takto rozkrájaná tekvica nemá veľmi dlhú životnosť, vystrihla som aj jeden model z filcu, ktorý si deti môžu rozoberať, skladať, pomenovávať koľko chcú.

A už keď sme pri tej stavbe tekvice, povedali sme si aj niečo o jej životnom cykle. Pre veľkáčov som vytlačila odtiaľto peknú knižočku s jednoduchými vetami o životnom cykle tekvice v angličtine.

Presýpacie aktivitky zvyčajne robia aj mladšie deti, no u nášho najmladšieho stále bodujú – vidieť, ako sa pri tom sústredí a upokojí myseľ. Tematicky som teda zvolila presýpanie tekvicových jadierok.

Okrem toho ho momentálne veľmi zaujímajú písmenká, a tak nesmela chýbať karta s obrázkom a písmenom – T ako tekvica. Papier som zalaminovala a poslúžil ako podložka na vytváranie písmenka aj z plastelíny.

Plastelínu som skúšala domácu, o recept sa ale nepodelím, lebo som si popri nej mierne ponadávala, kým to vôbec stuhlo a napokon aj tak nebola, ako som si predstavovala. Hádam nabudúce objavím niečo vhodnejšie, pretože plastelína je u nás večná klasika, milujú ju všetci, vrátane mňa :-)

Vedeli ste, koľko rozličných druhov tekvíc existuje? Ja veru nie a aj to sme sa dnes dozvedeli. Ešteže máme tie knihy na každú príležitosť!

Aby sa veľkáči nenudili, dostali prudko vedeckú úlohu. Zobrali všetky ozdobné tekvičky, ktoré sme mali a mali odmerať ich obvod. Potom tekvice usporiadali podľa obvodu od najväčšej po najmenšiu. Napokon výsledky svojho bádania zakreslili do grafov. Prvý bol stĺpcový a zobrazoval počet tekvíc podľa farieb, druhý, spojnicový, vyjadroval namerané obvody tekvíc.

Myslím, že téme sa ešte budeme v najbližších dňoch venovať a uvidíme, čo ďalšie vymyslíme :-)

Majte krásne dni!

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.