Téma ľudského tela je veľmi vďačná. Pravidelne sa recykluje v školách a s určitou pravidelnosťou sa záujem o ňu objavuje aj u našich detí doma. A stále je čo objaviť, ísť viac do hĺbky, naučiť sa niečo nové! :-)

Tentoraz sme sa zamerali na orgánové sústavy. O tom, že vnútri tela nejaké orgány máme, to už vieme. Lenže tie orgány tam nefungujú každý sám. Nejako spolu súvisia, nejak spolupracujú, ovplyvňujú sa navzájom. Rozprávali sme sa teda o tom, ktorý orgán je s ktorým „partia“, a že týmto spojením vznikajú orgánové sústavy.

Hecla som sa a konečne dokončila nášho filcového Ernesta; ten nám poslúžil na ukážku spojenie orgánov trávenia, dýchania a vylučovania.

Povystrihovala som z filcu aj kosti, ale ich hlavný význam a dôvod, prečo sa kostra nazýva aj opornou sústavou, nám pomohol demonštrovať malý plastový model kostry. Kým sme sa rozprávali o jednotlivých orgánoch a ich funkciách, decká stále nahlas rozmýšľali o tom, ako by telo vyzeralo, keby ten-ktorý orgán v tele nebol. Najväčšia sranda samozrejme bola, keď sa snažili napodobniť, ako by sme vyzerali bez kostí. Tie pózy natiahnutej žuvačky na podlahe skutočne stáli za to. :-)

Ako sme tak rozoberali všetko možné o kostiach, spomenula som si, že mám ešte odložené kartičky s „akože-rontgenovými“ snímkami rozličných kostí. Parádne sa nám teraz hodili! Na kartičkách bola znázornená dokonca aj zlomenina. Zo synátora ale doktor zrejme nebude, pretože pri prehliadaní zlomenín vyhlásil, že toto je už ozaj cez čiaru a nehodlá sa na to ďalej pozerať. :-)

Každopádne, skladaním filcových orgánov a čítaním všetkých možných encyklopédií, čo k tejto téme doma máme, sme strávili pekných pár dní. Informácie sme doplnili aj o lymfatický a imunitný systém. Týmito sme sa doteraz veľmi nezaoberali, no veľmi ma prekvapilo, že deti už čo-to zachytili a vedeli si informácie pospájať, takže z toho vznikla príjemne plodná debata.

A čo sme sa naučili, to sme si aj zapísali. Ešteže tu máme ten pinterest! Ponachádzala som na ňom množstvo zaujímavých nápadov a materiálov, niečo som vytlačila, niečim sa len inšpirovala, no s výsledkom sme boli všetci viac než spokojní :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.