6. mája 1952 svet prišiel o jednu významnú ženu. V dnešný deň si pripomíname 66. výročie smrti Márie Montessori – ženy, ktorá mala výrazný vplyv na vzdelávanie detí nielen u svojich súčasníkov, ale svoju dobu výrazne predbehla a jej učenie žije dodnes.

Odkedy pani Mária nie je medzi nami prešlo veľa rokov, mnohé sa zmenilo, veď doba sa vyvíja a ľudia tiež. V mnohých krajinách je montessori metóda úplne bežnou súčasťou vzdelávania detí v školách, u nás zatiaľ, žiaľ nie. Veľký „boom“ ale zažíva medzi mamičkami najmenších detí. Chytili sa toho pravdaže aj výrobcovia hračiek či vydavatelia kníh. Keď čomukoľvek dajú do názvu „montessori“, istotne to viac zaujme, snáď sa aj lepšie predá. No ako nie je všetko zlato, čo sa blyští, ani nie je všetko montessori pomôcka, čomu dá predajca tento názov.

V predošlých článkoch som sa už venovala literatúre pre rodičov. Pretože pripravený rodič je na dobrý začiatok najdôležitejší. Dnes by som sa chcela pozrieť „na zúbok“ knihám a pracovným zošitom, ktoré v poslednej dobe pribudli na trhu s detskou literatúrou. Ktoré sa oplatia? Potrebujeme ich vôbec? Ako zistiť, či kniha je alebo nie je „montessori“?

Tak sa pohodlne usaďte a urobte si kávičku, bude to jeden z tých dlhších porovnávacích článkov, no kto sa dočíta až do konca, nájde prekvapenie ;-)

Pracovné zošity

Keď som prvý raz počula slovné spojenie „montessori pracovný zošit“, pripadalo mi to ako úplný oxymoron. Montessori metóda je predsa založená na zážitkovom spoznávaní, zapájaní všetkých zmyslov. Nebola by som po nich siahla, keby mi jeden neprihrala do rúk náhoda. A ako som tak listovala, ozaj sa mi zapáčil.

Bol to jeden z prvých zošitov, ktoré u nás na túto tému vyšli – Montessori aktivity pre deti.  Ilustrácie sú čiernobiele a veľmi príjemné. Kniha je rozdelená podľa okruhov tém, s akými sa v montessori pedagogike bežne stretávame. Venuje sa oblasti geografie, prírody – ríši rastlín aj živočíchov, a poznávania času. Je krásne prehľadná, obsahuje veľa podnetov na pokusy, vyrábanie, pozorovanie. Využíva nákresy známe z montessori trojzložkových kariet a iných pomôcok, pridáva vlastné motívy na vymaľovanie a nápady na „montessori“ narodeninovú oslavu. Autorka Éve Hermann je skrátka zárukou kvality v tejto oblasti!

Na prvý pohľad veľmi podobný je Môj zošit Montessori. Je určený pre menšie deti, ale autorka je Marie Kirschner. V zošite sa deti zoznámia s geometrickými tvarmi, písmenami a číslicami, precvičia si prácu rúk pri vystrihovaní a obkresľovaní a napokon sa zoznámia s kontinentmi a základnými informáciami o rastlinách a živočíchoch. Odporúčaný vek je 3-6 rokov a ten myslím sedí, najmä tá spodná hranica, od troch rokov sa dá používať väčšina úloh. Hlavným nešťastím tohto zošita však je, že je prekladaný z francúzštiny, no používa  pôvodné ilustrácie, čo pri jednotlivých písmenách nie vždy dobre dopadlo. Napríklad vo francúzštine k písmenku V pripadol obrázok bicykla – fr. vélo. Prekladateľovi nezávidím, istotne sa zapotil, v tomto konkrétnom prípade sa snažil vykľučkovať s textom o výlete a veselej dievčine. S výnimkou tejto abecedy, ostatné veci sa použiť dajú a nijako nie sú proti montessori princípom.

Kráľom medzi montessori zošitmi je novinka naj, naj NAJVÄČŠÍ zošit o PRÍRODE. O ňom som už chválospevy písala v samostatnom článku, tak sa nebudem zbytočne opakovať. No ak máte obmedzený rozpočet a chcete domov fakt len jeden, berte práve tento zošit.

Tenučké maličké zošitky Učíme sa s Montessori som objavila v českej verzii, no ak mám správne informácie, chystá sa aj ich slovenský preklad. Ja som ale nedočkavá, tak som si ich nutne potrebovala omrknúť :-) Sú ozaj milučké! Synček ich miluje. Keď zbadal nálepky, nutne musel zistiť, kam ktorá patrí a vyzeral trochu, akoby sa uchádzal o svetový rekord v nálepkovaní. Po prvotnom ošiali sme si k tomu sadli v pokoji a prechádzali stránky podľa toho, čo ho práve zaujalo. Doma máme z tejto série dva diely – o poznávaní prírody a o prvom objavovaní. Oproti prvým spomínaným, tieto nie sú „striktne“ montessoriovské, všetko však vychádza z reálneho života. Sú tu úlohy na priraďovanie stôp zvierat, tieňov postavičiek, delenie výrobkov podľa toho, odkiaľ pochádzajú a podobne.

Nedávno som tiež objavila zošit Moja prvá kniha farieb. Na obálke žiari nápis „Montessori svet úspechov“ čo mi už samo o sebe znelo priveľmi komerčne, ale chcela som byť pozitívna a dať tomu šancu. Knihu som si teda kúpila, no zatiaľ sme jej veľmi na chuť neprišli. Pripadá mi trochu chaotická, jednoznačne k učeniu farieb pristupuje inak, než som z montessori literatúry a kurzov zvyknutá. Autorka Chiara Piroddi toho napísala pre deti viac. V tejto sérii ešte o číslach a tvaroch, plus viaceré ďalšie knihy, ktoré v slovenčine nevyšli. Nechcem teda súdiť podľa jednej knihy, ktorá mne osobne nesadla, no zatiaľ som nemala chuť investovať do ďalších.

Nech už ide o akýkoľvek titul, stále platí, že žiaden pracovný zošit nemôže nahradiť zážitok. To, že každú knihu fotím aj s príslušnou pomôckou nie je náhoda ani preto, že to vyzerá super štýlovo. Chcem tým len zdôrazniť, že všetko, o čom si čítame a čo sledujeme očami, potrebujeme aj zažiť, vyskúšať, pochopiť, prepojiť s realitou. Inak skĺzneme do teoretickej roviny a to by sa veru pani Montessoriovej nepáčilo :-)

Knihy

Aj medzi knihami sa nájde zopár kúskov, nesúcich čarovné slovíčko „montessori“ vo svojom názve. No je tu aj veľké množstvo kníh, ktoré síce zvučný názov nemajú, no spĺňajú všetky atribúty dobrej knihy, vhodnej pre učenie sa montessori prístupom. Aké to teda sú?

Zvlášť ak hovoríme o knihách pre deti vo veku 0-6 rokov, najdôležitejšie je, aby sa čo najviac približovali realite. Aj čo sa týka obsahu, aj čo sa týka ilustrácií. Nehovorím teraz o rozprávkových knihách, ale o tých, z ktorých sa dieťa učí, teda majú byť zdrojom relevantných informácií. Ak sa má dieťa oboznámiť so zvieratami, v knihe by nemala vystupovať fialová opička či žralok so širokým úsmevom. Obrázky by mali byť čo najviac príbuzné realite. Dieťa skutočne nepotrebuje vidieť brokolicu s očami ani usmievavú pani hrušku, aby sa oboznámilo s ovocím a zeleninou a ich skutočným významom. (Všakže nie som jediná, komu pripadá morbídne učiť deti – aha špenátik je tvoj kamarát, poď zjesť svojho kamaráta?!)

Deti netreba podceňovať, už v najútlejšom veku sú schopné prijímať a uchovávať si rozličné informácie. Čím lepší prehľad majú o skutočnom svete, v ktorom žijeme, tým lepšie budú spracovávať aj rozprávky a rozvíjať vlastnú fantáziu.

Článok je už aj tak dlhý, nechcem ho viac naťahovať, no aspoň tie najobľúbenejšie knihy ešte pripojím. Pre celkom najmenšie batoliatka, ktoré sa len učia rozprávať a pomenovávať veci, sa mi veľmi páčia leporelá s reálnymi fotkami Moja prvá knižnica. Vyšli vo viacerých tematických prevedeniach, na každej strane je jeden obrázok, čo zbytočne nerozptyľuje myseľ a pomáha spájaniu pojmu s obrázkom. Viac o nich tu.

S témou prírody vyšlo veľa krásnych kníh, pre rôzne vekové kategórie. Medzi naše najobľúbenejšie patria Z larvy včela, z kukly motýľ a ďalšie z tejto série. Písala som o nich v tomto článku.

Takisto do omrzenia listovaná kniha z edície „Poznaj“ – Príroda a Zvieratá – viac v článkoch tu a tu.

Aby sme sa stále iba neučili, krásne poučné príbehy zo života nájdete v knihách zo série Malé príbehy montessori. Čestné slovo, ovládam ich všetky naspamäť. Písala som o nich už minulého roku tu a dodnes ich malý rád vyťahuje.

A ak ste prelúskali 1174 slov tohto článku a dostali sa až sem, tu je sľúbená odmena! Vo vydavateľstve Svojtka ľúbia montessori metódu rovnako ako ja a preto usilovne prekladajú samé skvelé knihy. No tento týždeň majú pre vás super akciu. Od pondelka 7.5. až do nedele 13.5. si môžete u nich nakúpiť čo len chcete a to so zľavu 25%. Paráda, že? Stačí na konci objednávky zadať čarovný kód MAMZAP18. Dúfam, že sa tešíte minimálne tak ako ja :-) Veď dobrých kníh nie je nikdy dosť a blíži sa deň detí… a tak, veď zámienku na nákup kníh si už každý nájde vlastnú ;-)

2 komentáre on Veľký sprievodca detskými montessori knihami a zošitmi – ktoré sa naozaj oplatia?

  1. Dobry den, dakujem Vam za vase uzasne clanky. Zo svojtky som si uz viaceroknih objedla na vase odborucanie. Vazne su take netuctove knihy a prosim Vas mozem sa este opytat kde prosim vas kupujete monte pomocky? (Farebne karticky..) Dakujem.

    • Ďakujem za komentár Mária! Montessori pomôcky kupujem podľa toho, čo práve akútne potrebujem a majú to na sklade :-) buď na montemama.sk, montemother.com, monte-shop.cz alebo aj cez bazár použité sa občas pritrafí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.