Po dlhšom čase sme sa vybrali na výlet trochu ďalej, než len v našom najbližšom okolí. Zachytili sme na internete akúsi novinku, náučný chodník vodným prostredím v Oboríne. Tak to sme museli ísť preskúmať!

Že ste o Oboríne ešte nepočuli? Ja doteraz tiež nie. :-) Obec Oborín leží na juhu východného Slovenska, na dolnom Zemplíne. Jej katastrálnym územím pretekajú dve rieky, Laborec a Latorica. A presne na túto skutočnosť sa obec rozhodla staviť a lákať turistov.

Na mŕtvom ramene Laborca vybudovali drevený náučný chodník, zážitkovú cestičku, ktorá návštevníka prevedie vodným prostredím.

Privítalo nás výdatné kvákanie žiab, po strome ponad hlavu nám prebehla veverička. Mokraďou sa človek bežne nepoprechádza a v kombinácii s novučkými drevenými mostíkmi toto prostredie pôsobí naozaj čarovne.

Po prechádzke cez vodu sme sa dostali k lúčke, na ktorej stojí rozhľadňa. Odtiaľ je pekný výhľad na celé okolie, ktoré je súčasťou vtáčieho chráneného územia, takže pri troche šťastia tu môžete pozorovať aj vtáctvo.

Od rozhľadne sme pokračovali ďalej, prešli sa okrajom lesa a došli k takisto novovybudovanej cyklo cestičke. Tá je dlhá až 11,60km. Koľká škoda, že sme boli pešo! :-) Na bicykloch to musí byť tiež veľmi príjemný výlet, pretože cestu obklopujú stromy a lúky a skutočne krásna príroda.

My sme sa dostali k rieke, kde sme si trochu oddýchli. Deti neodolali a museli aspoň vyskúšať, aká je voda. Je to skrátka ich živel. :-)

Dočítali sme sa tiež, že sa dá objednať výlet loďou po rieke, aj sme cestou jednu loď zahliadli, tak možno nabudúce vyskúšame. Nateraz sme si len užívali tichúčko, svieži vzduch a kvitnúcu prírodu.

Všetko je to veľmi čerstvé, len tohtoročné, pár detailov ešte treba doladiť. Chýbajú napríklad orientačné tabule, takže veľa sme sa nedozvedeli, no verím, že sa to čoskoro zmení, príprava je už nachystaná, len to dokončiť. V dedine tiež zriadili v jednom z domov múzeum a turistov by mal po okolí povoziť aj koč ťahaný koňmi.

Myslím, že je to veľmi pekný projekt, ktorý stojí za návštevu. Tak ak zavítate na východ, skúste navštíviť aj túto dedinku, má čo ukázať!

3 komentáre on Vodná zážitková cesta Oborín

  1. Heeej, práve včera som sa o tom dozvedela. Ozaj to pôsobí ako vydarený projekt. Ak budete nabudúce na východe, skúste navštíviť Zapikan, tiež sa tam chystáme 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.