Po dlhšom čase sme sa vybrali na výlet trochu ďalej, než len v našom najbližšom okolí. Zachytili sme na internete akúsi novinku, náučný chodník vodným prostredím v Oboríne. Tak to sme museli ísť preskúmať!

Že ste o Oboríne ešte nepočuli? Ja doteraz tiež nie. :-) Obec Oborín leží na juhu východného Slovenska, na dolnom Zemplíne. Jej katastrálnym územím pretekajú dve rieky, Laborec a Latorica. A presne na túto skutočnosť sa obec rozhodla staviť a lákať turistov.

Na mŕtvom ramene Laborca vybudovali drevený náučný chodník, zážitkovú cestičku, ktorá návštevníka prevedie vodným prostredím.

Privítalo nás výdatné kvákanie žiab, po strome ponad hlavu nám prebehla veverička. Mokraďou sa človek bežne nepoprechádza a v kombinácii s novučkými drevenými mostíkmi toto prostredie pôsobí naozaj čarovne.

Po prechádzke cez vodu sme sa dostali k lúčke, na ktorej stojí rozhľadňa. Odtiaľ je pekný výhľad na celé okolie, ktoré je súčasťou vtáčieho chráneného územia, takže pri troche šťastia tu môžete pozorovať aj vtáctvo.

Od rozhľadne sme pokračovali ďalej, prešli sa okrajom lesa a došli k takisto novovybudovanej cyklo cestičke. Tá je dlhá až 11,60km. Koľká škoda, že sme boli pešo! :-) Na bicykloch to musí byť tiež veľmi príjemný výlet, pretože cestu obklopujú stromy a lúky a skutočne krásna príroda.

My sme sa dostali k rieke, kde sme si trochu oddýchli. Deti neodolali a museli aspoň vyskúšať, aká je voda. Je to skrátka ich živel. :-)

Dočítali sme sa tiež, že sa dá objednať výlet loďou po rieke, aj sme cestou jednu loď zahliadli, tak možno nabudúce vyskúšame. Nateraz sme si len užívali tichúčko, svieži vzduch a kvitnúcu prírodu.

Všetko je to veľmi čerstvé, len tohtoročné, pár detailov ešte treba doladiť. Chýbajú napríklad orientačné tabule, takže veľa sme sa nedozvedeli, no verím, že sa to čoskoro zmení, príprava je už nachystaná, len to dokončiť. V dedine tiež zriadili v jednom z domov múzeum a turistov by mal po okolí povoziť aj koč ťahaný koňmi.

Myslím, že je to veľmi pekný projekt, ktorý stojí za návštevu. Tak ak zavítate na východ, skúste navštíviť aj túto dedinku, má čo ukázať!

6 komentárov on Vodná zážitková cesta Oborín

 1. Heeej, práve včera som sa o tom dozvedela. Ozaj to pôsobí ako vydarený projekt. Ak budete nabudúce na východe, skúste navštíviť Zapikan, tiež sa tam chystáme 🙂

 2. Klady
  Pekna príroda hlavne pre tych ktory este neboli v takom prostredí v prírode na nizine ,ale zazitkovou cestou nekoncí krasa prírody , nakolko ochranna hradza pre peso alebo cykloturistiku ponúka 6km túrú k sutoku Laborec – Latorica s krasou prírody. Musite ale pocítat s trosku inou cestou pre cyklistov ako sú zvyknuty na asfaltove cyklotrasy. Doporucujem horske bycikle.

  Zápory
  Nuz zapory ? Neexistujúca cyklotrasa teda ja co tu zijem a bezne byciklujem take daco som este Tu neobjavil ??? Zial nebola dokoncena ale dá sa prejst 12 Km trasou horskym byciklom bez problemov. Jazdím dost casto na horskom bycikli ale este som nestretol s ludmi na elektrobycikli . Poziciava to niekto ? Ci funguje vobec pozicovna ? Neviem. Trasa od prístavu clnov , teda vyletnych , vraj 5 a 8 miestne v dazdivom pocasy vedie cez cestu dole na ktorej je dost mlák a blata. Zial jazdily s tamad tazke tatrovky pri oprave hradze ale opravit cestu teda aspon zasipat jemnym strkom stacilo by , no nato uz akoze zabudli. Tak isto ochranna hradza ak by to niekto naozaj chcel dat do poriadku stací jemny strk aj cez pole kde uz ako tak cesta je podlozena kamenom tiez stací strk a vzikne 12 Km krásnej cyklotrasy pre vsetk rocne obdobia.

 3. Zdarma tento rok 2022 jar uz ani náhodou. Vstupne dospely 2 eur dieta 1 euro co je prehnane az az.
  Dlzka drevenej lávky nie 600m ale max.300m , ale príroda je teraz naozaj krásna + po ochrannej hradze Laborec – Latorica dostanete az do Brehova a to je uz dost nárocna túra akoze na vydrz ale príroda stojí za to , ak nie je uprsane pocasie mozte pozriet aj na sútok riek Laborec – Latorica co je cestou. Este k cyklotrase tá max.po hrádzi a po okolitych polnych cestách aj so spevnenym povrhom teda kamenom niekde az makadam taze odporucam vrele horske bycikle. Nuz teba to vidiet a ak niekomu cena je OK tak hor na túru do Oborína. Vidiecky dom – Madarska restauráci je uz o cosi inom chutne jedla ale aj cenovo zodpoveda dnesnej dobe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.