Odkedy sme sa z mesta presťahovali na vidiek, rozšíril sa repertoár vtákov, ktoré bežne stretáme, od klasických mestských holubov a vrabcov k mnohým iným druhom.

Na vysokom stĺpe dolu v dedine rok čo rok sledujeme hniezdiace bociany symbolizujúce príchod jari spolu s lastovičkami, pod lesom na poli sa zas ozýva bažant, v zime kŕmime sýkorky, vrabce aj červienky, občas zazrieme ponad lúky krúžiť orla, o úrodu v záhrade sa nechtiac delíme s drozdami a raz sa nám pošťastilo aj stretnutie so sovou.

Veľký záujem detí o vtáky prišiel už na jar, keď sme v záhrade našli prevrhnuté hniezdo a vypadnuté vtáčie vajíčko. Aj keď sme hniezdo vrátili na miesto, odkiaľ pravdepodobne spadlo, vtáčia mamička sa už neukázala. Tento zážitok, hoci trochu smutný, rozprúdil zaujímavé debaty a detské fantázie. Čo sa asi stalo? Kto hniezdo zhodil? Prečo sa mamička nevrátila? Kto je to vôbec, aký vtáčik?

Knihu Vtáky som si vybrala už podľa obálky, moja duša biológa takéto môže :-) Ani som s ňou nemala špeciálne zámery, no veru v tejto situácii nám padla nesmierne vhod.

Deti samozrejme najviac zaujímalo, ako môžeme zistiť, čo za vtáčika nám tu nechal svoje krásne hniezdo a vajíčko.

Stopy nám tento vtáčik síce nezanechal, ale ak sa budeme nabudúce na prechádzkach dobre pozerať, môžeme zistiť, kto tu žije práve aj podľa stôp.

Okrem odpovedí na zvedavé otázky sme sa podozvedali aj kopec nového.Napríklad, čo je to zobák a prečo ho rozličné vtáky majú rozličného tvaru. A že podľa tohto tvaru môžeme odhaliť, akou potravou sa vtáčik živí.

Zistili sme, ako je to so sťahovaním vtákov, ktoré vtáky prezimujú tu u nás, a ktoré za teplučkom cestujú do ďalekých krajín.

Aj ako je to vlastne s tým lietaním… Z rýchlosti, akou vie letieť sokol sa mi poriadne zatočila hlava!

V knihe sú tiež zoradené vtáky podľa ich výskytu. Tie dedinské u nás úplne sedia, exotické vtáctvo sme zblízka síce nevideli, ale aspoň sme sa dozvedeli, aké druhy na akých miestach môžeme očakávať.

Čerešničkou a milým prekvapením je záver knihy so stránkou plnou QR kódov. Po ich načítaní si môžete vypočuť ukážku spevu jednotlivých vtákov. Ozaj šikovný nápad!

Za mňa teda jednoznačne skvelá kniha, ktorú môžem všetkými desiatimi odporúčať. Ak ju nebodaj ešte vo svojich knižných poličkách nemáte, tak to zmeňte, myslím, že nebudete ľutovať ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.