Priznám sa, že som z týchto teplých dní tak veľmi nadšená, že prakticky všetok čas trávime vonku. To však neznamená, že by sme nejak zanedbávali čítanie. Práve naopak! Knihy odteraz zbieram nielen po celom dome, ale aj po celej záhrade. :-)

Okrem rozprávok a detskej beletrie u nás bývajú na dennom programe aj rôzne encyklopédie a náučné knihy. A tieto okienkové sú ozaj paráda!

Nedávno, keď staršia dcéra preberala vrámci vlastivedy priemyselnú revolúciu, začali sme doma diskutovať o kadejakých moderných výdobytkoch, ktoré dnešné deti berú za úplnú samozrejmosť, ale pár desiatok rokov tomu tak ešte nebolo. Pre decká je tak trochu nepredstaviteľné, že kedysi tu autá neboli a na návštevu ku starej mame, ktorá býva 80km od nás, by sme cestovali aj pár dni. Ale nie je to len o autách, je tu veľké množstvo vecí, ktoré kedysi musel ktosi vymyslieť. Ako na to vôbec prišiel, Čo tomu predchádzalo? Kto všetky tie veci zostrojil?

Niečomu pomohla náhoda, za mnohými vynálezmi je však tvrdá drina, veľa nevydarených pokusov, sklamania, ale i odhodlania v práci pokračovať.

V okienkovej knihe Vynálezy od vydavateľstva Svojtka sme našli mnoho rozličných vynálezov aj s ich krátkym príbehom. Sú tu vydarené aj nevydarené pokusy, historické fakty aj úsmevné historky. Vedeli ste, že k vynájdeniu suchého zipsu inšpirovali jeho vynálezcu bodliaky?

V knihe sme sa dozvedeli o vynáleze motora a o všetkých možných ľuďoch, z ktorých každý svojou troškou prispel k tomu, ako autá vyzerajú dnes. Zaujímavé bolo tiež, od akých dávnych dôb ľudí fascinovala možnosť lietať a akými rozličnými spôsobmi sa o to pokúšali. Radšej nechcem pomyslieť na množstvo polámaných končatín pri týchto pokusoch. No vlastne vďaka týmto hrdinom dnes môžeme cestovať do akejkoľvek časti sveta.

Ďalšou zaujímavosťou je elektrina a veci s ňou spojené. Vynález žiarovky bol istotne prevratným, ale sám o sebe by veľký význam nemal, keby sa k tej žiarovke nemala ako dostať elektrina. Preto ešte dôležitejším Edisonovym objavom bol práve rozvod elektriny a dokonca vybudovanie prvej elektrárne na svete.

My, ktorí nemáme šťastie na stopercentný zrak, si dnes pomáhame okuliarmi, no do takého 13. storočia by sme mali smolu. Krátkozrakí dokonca až do 15. storočia.

Skrátka, kniha je plná zaujímavostí! Určite ju oceníte, keď máte doma zvedavca, ktorý sa neustále na niečo pýta a keď už bežné témy došli, môže sa začať vŕtať v pikoškách z histórie objavov. Potom vás (aj celú rodinu) samozrejme nimi bude ochotne zásobovať :-)

Každopádne, opäť raz som sa aj ja veľa nového dozvedela. A to nie len preto, že som dejepis nikdy nemala v láske. Ozaj tu nájdete aj informácie, ktoré sa v škole neučia. Textu je tak primerane, ku každému objavu to podstatné. Kto má chuť skúmať hlbšie, nájde si iné zdroje. No na vyvolanie nadšenia a záujmu, a tiež diskusií o časoch minulých je to úplne parádne!

Vekovo odporúčam pre zvedavých predškolákov, ale pokojne aj pre staršie deti. U nás si ju vybral prostredný 9 ročný syn, no využila ju aj piatačka pri chystaní školského projektu na vlastivede. Aj keď stránok je čo do počtu málo, informácií je až-až, stále sa je k čomu vrátiť.

Tak teda príjemné čítanie a spoznávanie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.