Ak čítate môj blog už nejaký ten piatok, isto viete, že si potrpím na kvalitné knihy. A možno viete aj to, že ako vyštudovaná biologička mám veľkú slabosť pre knihy s prírodovednou tematikou. Na tie som obzvlášť náročná.

Preto, keď sa mi dostali do rúk tieto knihy o životných cykloch, až mi srdce od radosti poskočilo! Moje deti sú celkom očividne po mne, pretože si okamžite každý vzal jednu, ochkali a híkali a sedeli na gauči ako prikovaní, dokým si každý neprečítal každú z trojice kníh. A následne som pol dňa počúvala trojhlas otázok začínajúcich na „mami a vedela si, že…?“ :-)

Ku knihe Z jahňaťa ovca, zo žubrienky žaba sme využili aj model životného cyklu žaby, ktorý sme doma mali. Decká okamžite spoznali súvislosť a bežali po figúrky – prirovnávať, či sú také ako na obrázkoch, či je to skutočne tak.

Okrem životného cyklu ovečky sme sa dozvedeli aj o tom, akým spôsobom je pre nás užitočná a čo všetko sa dá vyrobiť z jej vlny.

V knihe Z vajca sliepka, zo semienka slnečnica sme sa dočítali, že na svete existuje až 65 rôznych plemien sliepok a tiež čím sa živí kuriatko, kým žije vnútri vajíčka.

Videli sme veci, ktoré bežne nevidíme – napríklad ako to vyzerá keď je klíčok ešte pod zemou a že stonky slnečníc musia byť poriadne silné, aby udržali váhu tak veľkej rastliny. Ozaj, viete, aká veľká narástla najväčšia slnečnica na svete? Keď ešte neviete, aj to sa v knihe dozviete! :-)

A vďaka knihe Z larvy včela, z kukly motýľ už vieme, že najväčšie nájdené včelie hniezdo bolo veľké ako dom a že húsenice motýľov bývajú rozmanité tak ako motýle samotné.

Všetky knihy tejto série sú úžasne graficky spracované, prevažnú väčšinu obrázkov tvoria reálne fotky, v niektorých prípadoch dokonca makro snímky, kde vidíme napr. klíčiace semienko v nadživotnej veľkosti. Informácií nie je celkom málo, ani príliš veľa, skrátka tak akurát. Pôvodný zámer bol, že knihy budú pre najmladšieho, ale zaujali aj staršie deti, dokonca som si ich so záujmom prečítala aj ja s manželom. Veď učíme sa v každom veku, no nie? :-)

 

3 komentáre on Z jahňaťa ovca, z larvy včela… spoznávame životné cykly

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.