Magnety deti zaujímali odmalička. Už keď dostali prvý drevený vláčik s vagónikmi, zistili, že z jednej strany sa vagónik pripojiť dá, z opačnej však nie. Odvtedy sa stretli s magnetmi aj v iných podobách. Dnes sme si urobili „magnetický deň“ a do zábavy pridali štipku vedy.

Na internete som objavila rôzne druhy magnetov, väčšinou stoja pár eur, pokusov sa s nimi dá robiť ale množstvo. Plávajúce magnety zaujali už nášho najmladšieho. Ako sa ich snažil priblížiť rovnakými pólmi k sebe a oni mu stále viac a viac vyskakovali, dostával hotové záchvaty smiechu :-) Starší skúšali rôzne kombinácie, ako sa dajú magnety otočiť a ako sa to celé bude správať.

Neskôr prostredný syn zistil, že využitím odpudivej sily magnetov môže jeden magnet pred druhým „tlačiť“ – posúvať, bez toho, aby sa ho vôbec dotkol. Robil si naháňačku a tiež z toho bola veru zábava :-)

Okrem týchto slabých kruhových magnetov sme si ukázali tyčový „školský“ magnet a tiež maličké, ale silné neodymové magnety. S kovovými guľočkami sme si urobili „vojnu magnetov“ a zisťovali, ktorý je silnejší – ktorý pritiahne na svoju stranu viac guličiek?

A ktorý ich udrží aj zavesené?

Potom som na Petriho misku nasypala trochu železných pilín a sledovali sme ako po priblížení magnetu piliny vytvoria „ježka“. Skúšali sme s ježkom chodiť po celej miske, pozorovali sme, ako po oddialení magnetu v momente pichliače zmiznú a po ježkovi niet ani stopy, všimli sme si, že magnet sa sklíčka ani nemusí dotknúť, ale už v určitej vzdialenosti sa ježko vytvorí.

Misku som schválne prikryla aj zhora, dokonca som ju po krajoch zaistila kúskom lepiacej pásky. Otvorila som ju len na fotenie. Napriek tomu sa deťom podarilo vhodiť magnet medzi piliny. Tak teda výsledok neplánovaného pokusu je – ak neodymový magnet spadne do železných pilín, vysoko pravdepodobne ho už v živote neočistíte.

Keďže sme videli, že magnet pôsobí aj cez sklo, skúšali sme, cez aké rôzne povrchy a akú rôznu hrúbku dokáže pôsobiť. Takto sme zistili, že pôsobí dokonca aj cez dlaň!

No a ako je to celé vlastne možné? Kde sa berie magnetická sila a prečo sa magnety nielen priťahujú, ale aj odpudzujú? Opäť pomohli piliny. Pod papier som postavila tyčový magnet a jemnučko poprášila pilinami. Tie sa zmenili na drobnučké magnety a natočili sa v smere pôsobenia magnetickej sily. Takto sa nám zviditeľnili inak neviditeľné magnetické siločiary. Deti to nesmierne fascinovalo. Ešte aj pri obede sme sa o tom rozprávali.

Keďže sme si povedali, že magnety pôsobia silou, uvažovali sme, že sila sa dá odmerať silomerom. Chceli sme si to teda skúsiť. Nevedela som, ako magnet pripevniť k silomeru, tak mi napadlo umiestniť ho do sáčka. Ako magnetický povrch poslúžil mrazák :-) Kým školský tyčový magnet zvládol necelý 1N, neodymový nám roztrhol sáčok :-) Nevzdali sme sa a skúšali ďalej, s pevnejším. Zaujímalo nás tiež, či má väčšiu silu jeden magnet alebo viacero. A ako táto sila rastie? Má 5 magnetov päťnásobne väčšiu silu ako jediný?

A nech to nie je len nudná veda, zapojili sme aj moderné umenie – skúšali sme postaviť rôzne sochy a útvary z magnetov a kovových matíc. Vyskúšajte aj vy – koľko a akých veľkých matíc unesie jeden magnet? :-)

Príjemnú zábavu pri skúmaní, tvorení a objavovaní!

3 komentáre on Zábava s magnetmi

  1. Tak to su super pokusy, musim s detmi vyskusat! Odkial mas, prosim, tie piliny a tie neodymove magnety? Dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.