Prvý prázdninový víkend sa nám vďaka sviatku Cyrila a Metoda predĺžil, tak sme si povedali, že už keď sme na tej Morave, poďme sa pozrieť na Velehrad, ktorý sa s ich menami toľko spája. No viete ako s deťmi, ich nadšenie pre históriu a kostoly sa zďaleka nerovná tomu môjmu, takže hlavný bod programu musel byť niekde inde. Našťastie, nebolo treba chodiť ďaleko. Hneď susedná dedinka – Modrá – nám poskytla zábavu na celý deň.

O projekte Živá voda som čítala už dávnejšie, v čase jeho otvorenia a návštevu tohto miesta som hneď pridala na svoj cestovateľský wishlist. Naše prvé kroky teda viedli sem. Hneď na úvod ma očarilo krásne okolité prostredie. Pred vstupom do hlavnej budovy rastie „babičkina záhradka“ – množstvo kvetín a liečivých byliniek, aj so štítkami označujúcimi ich názvy, takže sa môžete aj niečomu priučiť.

Za vstupné 220 Kč (cca 8,50€) môže absolvovať prehliadku celá, až 5-členná rodina. Zároveň ak v ten istý deň navštívite aj susedný skanzen, máte doň vstupné so zľavou. Príjemným bonusom je, že sa dá platiť kartou.

Hlavné lákadlo je určite tunel pod rybníkom. Oproti iným, podobným atrakciám, tento je zaujímavý tým, že tu žijú len pôvodné druhy rýb. V pravej časti rybníka uvidíte veľké ryby, ako kapor, šťuka, sumec, či jeseter, a tiež najväčšiu sladkovodnú rybu sveta – vyzu veľkú. Ľavá časť patrí rybám chladných vôd, horských potokov a riek. Uvidíte tu pstruha, lipeňa, beličku a iné.

V jednotlivých miestnostiach nájdete po stenách reliéfy rýb, ich názvy a rozličné údaje, vystavené fotografie rýb aj bežiace projekcie náučných filmov. V časoch mimo pandémie sa tu konajú aj špeciálne akcie, napríklad ukážka potápania, či rôzne aktivity súvisiace s aktuálnym ročným obdobím alebo určitým sviatkom.

V druhom podzemnom podlaží môžete nahliadnuť do ešte väčšej hĺbky jazera, kde už je slnečného svetla málo, takže očakávajte prítmie. Takisto sa tu nachádza akvárium s nepôvodnými rybkami a korytnačkami. Cestou von ešte uvidíte okienko s tečúcou vodou a pri troche šťastia zahliadnete aj drobné rybičky, ktoré v tomto prostredí žijú.

Ale tunelom pod vodou to zďaleka nekončí. Jazero, ktoré ste videli zvnútra, môžete následne pozorovať aj zvonku. A hneď vedľa sa môžete dokonca okúpať! Prírodné jazero je napájané prameňom podzemnej vody a o jeho čistotu sa starajú vodné rastliny, ktoré fungujú ako koreňová čistička. Pre deti je prispôsobené veľké „brouzdaliště“ s kamienkovým dnom. Asi nemusím hovoriť, kde sme strávili najviac času, však? :-)

Okrem vody, ktorá je jasným lákadlom, je tu však aj veľmi pekná príroda. Vytvorených je niekoľko ukážok rôznych spoločenstiev rastlín, sú označené štítkami, takže doslova na každom kroku je čo nové sa dozvedieť.

Vedľa areálu ešte vedie „Stezka praturů“ – drevená cestička ponad výbeh turov, pozdĺž ktorej sú osadené náučné tabule ohľadom života týchto zvierat.

Hneď vedľa stojí už spomínaný skanzen, ktorý vás prenesie do obdobia Veľkej Moravy. Stojí na mieste skutočných archeologických objavov opevneného veľkomoravského sídla.

Svojim spôsobom to bolo niečo, ako naozajstný návrat späť v čase :-) Miesto pripomína skutočnú dedinku, privítajú vás štebotajúce kuriatka, medzi domčekmi sa voľne prechádzajú a pasú kozy, pod strieškou sme zbadali spiace prasiatko… Okolo jedného z domčekov pobehovali hrajúce sa deti oblečené v bielych dobových košieľkach, rovnako oblečení dospeláci práve chystali na ohni jedlo. Pôsobilo to naozaj príjemne, prirodzene.

Jednotlivé domčeky a stavby sú označené iba číslami, pri vstupe sme dostali letáčik a podľa neho sme potom mohli určiť, čo ktorá budova predstavuje. Sú tu obytné domčeky aj hospodárske budovy, škola či krčma.

Pred areálom skanzenu je aj šenk, kde sa môžete osviežiť pivkom či nanukom. Jedlo sme my mali vlastné, ale v blízkosti je tiež reštaurácia, takže hladní neostanete, aj keď si zabudnete niečo pod zub zbaliť. ;-)

Za návštevu stál aj samotný Velehrad, kam sa dostanete pešo alebo bicyklom za pár minút, príjemnou prechádzkou okolo jazierok. Cestou narazíte ešte aj na terárium, ktoré sme však my nenavštívili, lebo toho programu už bolo na jeden deň aj celkom dosť.

5 z 5 členov našej rodiny si tento výlet užilo a tak ho vrelo odporúčame aj vám!

Majte krásne prázdninové dni, nech už ich trávite kdekoľvek! :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.