Posledných pár týždňov sme sa doma zaoberali rôznymi druhmi spoločenstiev rastlín a živočíchov. Zisťovali sme, čo to vlastne také spoločenstvo je, čím sa vyznačuje a aké sú medzi jednotlivými druhmi rozdiely.

Začali sme lesným spoločenstvom. Keďže máme to šťastie, že bývame neďaleko lesa, vybrali sme sa rovno pozrieť si ho zblízka. Zaujímavé bolo už to sledovanie, ako lúka prechádza do lesa a čo sa tým mení. Myslím, že aj pre deti to bol trochu nový rozmer pohľadu na prostredie, v ktorom sa pohybujú denne a vnímajú ho možno viac podvedome ako vedome.

Cestou sme si robili zápisky, zbierali rôzne prírodniny a doma sme si zas všetko zakreslili. Vznikol nám z toho celkom pekný projekt.

Pri výletoch však (našťastie :-)) nestretávame príliš veľa živočíchov. A tí sú takisto veľmi dôležití obyvatelia lesa! Preto sme si doma urobili zmenšený model lesného spoločenstva, s figúrkami zvierat. Priznám sa, že pre tieto figúrky mám veľkú slabosť a tak to bol projekt, ktorý som iniciovala ja a aj doň pomerne dosť zasahovala.

Ako podklad sme použili mach. Už nám medzi časom vyschol, ale na kráse mu to veru neubralo :-) Náš model má symbolizovať zmiešaný les, preto sme doň pozapichovali vetvičky borovice, smreka a duba.

Na kus skaly sme demonštratívne prilepili vzorku lišajníka a usadili výra. Spoza skaly vykúka medveď.

Na „koberci“ machu sa hrajú mláďatká jazveca.

Veverička zas chrúme žalude.

Mnoho prvkov lesného spoločenstva sa však nedá doniesť domov, ani naň nie sú figúrky, tak aby sme si to zosumarizovali, vyrobila som deťom prehľad lesných rastlín a živočíchov. Zabralo mi to ďaleko viac času, než som sama dúfala, ale aspoň som trochu oprášila svoje vlastné vedomosti a niečo nové sa tiež dozvedela :-) Tak nech moja makačka urobí osoh aj druhým, spojila som to do pdf-ka, ktoré si môžete stiahnuť.

Na začiatku sú len obrázky bez názvov – túto verziu som vyrábala pre svoje deti, ako poznávačku, aby názvy sami určili a napísali. Ak by ste ale mali problém niečo pomenovať, v druhej polovici dokumentu sú všetky stránky ešte raz, aj s popismi. Tak nech sa páči, stiahnite a vytlačte podľa svojho uváženia :-) V každej kategórii je samozrejme druhov viacero, snažila som sa vybrať takých najdôležitejších zástupcov.

Príjemné spoznávanie našej krásnej prírody!

Zdroj fotiek https://commons.wikimedia.org/

 

6 komentárov on Lesné spoločenstvo

    • Je to krásne spracované, ďakujem. Mojim žiakom som poslala link, práve berieme lesné spoločenstvo….a sme všetci zavretí doma, takže každá pekná vec nás poteší…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.