Knihy k letnému obdobiu už akosi patria. Ak aj počas celého roka na čítanie nemáme čas, počas dovolenky hádam všetci siahneme po knihe. U detí je iné. Im sa o dostatočný (prípadne až nadmerný) prísun kníh na čítanie postarajú učitelia. Napriek tomu, aj pre nich môže byť leto časom, kedy si oddych spríjemnia knihou. Zaujímavou, podľa vlastného výberu.

Rada by som dnes spomenula pár kníh, ktoré nás v poslednej dobe zaujali. Naša najstaršia princezná čítanie v obľube veru nemala. Zvlášť to školské samozrejme. A tak sme hľadali, čo by sa jej hodilo. Možno som príliš náročná, ale naozaj pomerne dlho sme nenašli nič, čo by bolo aj zaujímavé, aj dostatočne motivujúce. Princezná totiž keď zbadala plnú stranu textu, knihu pre istotu do rúk ani nevzala.

MojeSrdce

Raz sme dostali knihu s názvom „Môj šťastný život“. Najprv skončila založená v polici, lebo vraj nemá farebné obrázky. Potom však predsa len dostala šancu – lebo na jednotlivých stránkach bolo skutočne málo textu, dosť veľké písmená a široké riadkovanie. Začali sme čítať. Hlavnou hrdinkou je dievčatko, prváčka, a kniha opisuje jej zážitky zo školy. Ako si našla kamarátku, ako spolu chodili na hojdačky, ako si písali do zošitkov a vymieňali záložky do kníh. Dej je úplne jednoduchý,dievčatká sa však s hlavnou hrdinkou nepochybne hneď identifikujú, pretože každá určite tieto veci zažíva. A tak moja zarytá nečitateľka knihu doslova „zhltla“. Čoskoro sme sa dočkali aj druhého dielu tejto série – Moje srdce sa smeje a veselí. Kniha je pokračovaním príbehu, opäť ľahká, opisujúca zážitky prváčikov.

Ak by som však tieto dve knihy mala ohodnotiť známkou, jednotka by to nebola. Že hlavnej hrdinke zomrie mama, to je téma, ktorá sa recykluje od čias ľudových rozprávok o Popoluške a ešte by som sa cez to preniesla. Naproti tomu, kamarátka Frida má dvoch oteckov, vlastného a nevlastného. Viem, že je to žiaľ realita mnohých detí, nie som si však istá, či je to s nami až také zlé, že v detskej knižke ani jedna z hlavných hrdiniek nemôže žiť v klasickej rodine. Našťastie sa to veľmi v knihe nerozoberá, takže to autorke odpúšťam :) Keď už je Švédka.

LasseMaja

Z iného súdka sú zas knihy série LasseMaja. Po týchto zas smelo môžu siahnuť chalani. Zatiaľ sme prečítali Diamantovú záhadu, v blízkej dobe ale určite kúpime aj ďalšie. Ako už názov našepkáva, ide o detektívky. Hlavní hrdinovia sú kamaráti Lasse a Maja, ktorí vo voľnom čase vedú detektívnu kanceláriu. Veľmi milo ma prekvapilo, že zápletka bola taká naozajstná :) Kniha je o čosi vyšší level ako predošlé spomínané, pretože treba už sledovať dej a pamätať si súvislosti, napriek tomu sa výborne číta, písmená a riadkovanie sú tiež ideálne, nechýbajú ilustrácie k deju.

Knihy si môžete kúpiť v kníhkupectvách alebo objednať priamo od vydavateľstva Verbarium. Na ich webke si takisto viete pozrieť úryvky z kníh.

Tak teda krásne leto a príjemné čítanie :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.