Vždy som si hovorila, že ja na matiku skrátka nemám, pretože som skôr umelecká duša. Pripadalo mi, že tieto dve oblasti sa tak vylučujú, že je úplne prirodzené, že ak jedno milujem, k druhému vzťah nebudem mať. Nuž a – už si to nemyslím! :-)

Na učení sa s deťmi mám úplne najradšej, čo všetko sa naučím ja sama. Keďže štátom dotované učebnice nie sú žiadna sláva, obľúbenou kratochvíľou mi je surfovanie po internete a hľadanie zaujímavostí. Takto som objavila knihu „This is not a math book“. Podľa pár ukážok, ktoré som našla, sa mi zapáčila. Plus ten názov, pre mňa ako ušitý. Objednala som ju z ďalekého Anglicka, dočkala sa doručenia a – u detí nulový záujem. So zvesenou hlavou som ju založila do police. Teraz – o pol roka neskôr – najstaršiu pochytil veľký záujem o geometriu. Lenže učebnica klasicky ponúka úlohy „narysuj úsečku, narysuj priamku“ a vrcholom akčnosti je, ak sa priamka s úsečkou pretnú! Tak si princezná povzdychla, že aká je to škoda, že neexistuje FAKT SUPER kniha na geometriu. Vtedy sa mi rozžiarili oči a spomenula som si na chuderku odloženú knihu a slávnostne ju vytiahla. Zožala obrovský úspech. Teraz v nej pracujeme denne.

To mi vlastne tiež pripomína, čo vravievala pani Montessoriová o senzitívnych obdobiach. Skutočne stálo za to počkať na správnu chvíľu. Kniha je to tá istá, dieťa je to isté, ale načasovanie je iné. S vlastným záujmom frčíme parádne, z mojej iniciatívy by nám to takto radostne nešlo.

Nuž ale späť ku knihe. Na úvod nás trochu potrápili kruhy a rysovanie kružníc. Našťastie dcérka, hnaná túžbou vedieť, čo bude ďalej, prácu s kružidlom pekne zvládla. A to jej otvorilo úplne nové obzory. Najprv sme objavili, ako pomocou kružidla vyrobíme krásny pravidelný kvietok a tiež perfektný šesťuholník. Potom prišla debata na vpísané a opísané kružnice a koľko kružníc sa dá vpísať do rôznych trojuholníkov.

Kružidlo potom vystriedalo pravítko a s jeho pomocou sme vyrobili parabolu. Prostredný synátor nevychádzal z údivu, ako je možné pomocou rovného pravítka vyrobiť oblúk :-) Pre istotu to skúšal na troch papieroch, všade to vyšlo!

Skúšali sme kadečo, úsečky vnútri kružníc, rôzne typy trojuholníkov, opakovanie a vytváranie vzorov. A takto sme sa dostali k teselácii. To slovo som počula prvý raz. Okrem toho, že to vizuálne pekne vyzerá, zaujala ma celá „veda“ za tým. Laicky mojou rečou povedané, ide o obrazce, ktoré sa opakujú takým spôsobom, že bez medzier vyplnia celý priestor. Najprv sme išli podľa knihy, neskôr sme si skúšali vyrábať rôzne nové šablóny na teselovanie, no zistili sme, že až také jednoduché to nie je :-) Niečo nám vyšlo, niečo nie, každopádne to bola veľká zábava. Prekvapením dňa pre mňa bolo, že sme objavili umelca, ktorý sa preslávil práve vďaka teselácii. Bol to holandský grafik M. C. Escher. Bol fascinovaný symetriou, opakovaním, geometriou. Tvoril svoje diela z opakujúcich sa obrazcov. Pozreli sme si viaceré jeho diela a ešte len teraz som bola paf! Z toho, ako mu to napadlo, ako to vlastne robil, aké je to krásne a – že za tým celým je vlastne matematika.

Postup vám vysvetľovať nebudem, na internete nájdete rôzne ukážky a videá ako na to. Je to celkom návyková zábavka :-) Určite vyskúšajte! No a na záver skvelá správa – ako som sa dozvedela, kniha vyšla aj v češtine! Nájdete ju pod názvom Tohle není matika. Tak príjemné tvorenie, rysovanie, majstrovanie, spoznávanie!

A PS – milé panie učiteľky, odložte niekedy nudné učebnice a ukážte deťom celú nádheru, ktorú matematika ponúka. Možno z nich vyrastú vedci a možno umelci, ale každopádne, matiku budú milovať!

8 komentárov on Keď sa stretne matematika s umením

 1. juj, to je krasna kniha. hned ju idem hladat. a pravdu mate, geometria je jedna z najkrajsich casti matematiky. velka skoda, ze sa jej na Slovensku nevenuje dost priestoru na zakladnych skolach.

  • Na bookdepository ju majú v angličtine, v češtine som ju videla na Panta rhei, na megaknihách, aj na nejlevnejších knihách ;-)

   • Viem, ze to he mozno odveci komentar, ale viem nieco o obchode megaknihy a nechcem ho podporovat (tie nizke ceny nemaju uplne cestne a potom z kazia fungovanie poctivym obchodom). Inac kniha vyzera uzasne, vdaka!

    • Hm, je to veľmi smutné… No človek nemá šancu preskúmať, čo kde ako funguje, nie len v megaknihách, kdekoľvek. Tak v dobrej viere nakúpim a môžem len dúfať, že som dala zarobiť čestným ľuďom. Jasné, ak už viem, že niekde to tak nie je, nebudem to podporovať, ale toto napríklad je pre mňa úplne nová informácia. Je mi veľmi ľúto, že v dnešnej dobe je biznis povýšený nad čestnosť, nie len v predaji, aj v službách, všade. Vedela by som rozprávať… Ale čo sa tejto knihy týka, ja som svoju kupovala v angličtine z BD, potom som len zo záujmu googlila, keď som sa dozvedela, že vyšla preložená. Tak budem vedieť do budúcna, kde nenakupovať ;-) Vďaka za koment!

 2. Dakujem za tip na super knihu. Rut je uz dlhsie taka nestastna z matematiky, a to robi Hejneho :( ale tato jej dodala novu energiu, ze matematika moze byt aj krasna :)

  • Nuž, áno, aj Hejný sa vie zunovať ;-) vlastne toto bola prvá vec, čo mi hneď udrela do oka, keď sme s ním začínali, že prečo on tam vlastne geometriu nemá, resp. len úplné minimum. Podľa mňa je to škoda. Pri tejto knihe sme sa toľko naučili, až sama žasnem :-) Najlepšie na tom je, že niektoré úlohy, keď chceš vyriešiť, potrebuješ urobiť zopár medzikrokov, ktoré ani nie sú vysvetlené, tak potom stále hľadáme, pátrame a naučíme sa koooopec nového :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.