V poslednej dobre sa priam roztrhlo vrece s detskými knihami. Človek si pomaly nevie vybrať, jedna je lepšia než druhá! Poväčšine ale ide o preklady kníh zahraničných autorov. No dnes vám poviem čosi o knihe od slovenskej autorky, Jany Larsson.

Keď ma Janka oslovila s otázkou, či by som si prečítala jej knihu, úprimne priznávam, že ma to prekvapilo a potešilo zároveň. Veď ja nie som žiaden literárny kritik, len obyčajná mama, čo sa na veci pozerá úplne pocitovo. Rada som súhlasila, a to aj z toho dôvodu, že ide o slovenskú tvorbu. Som predsa nejaký patriot :-)

Na prvý pohľad ma trochu zarazil názov knihy. Chúďatká deti, idú hľadať mamu? To je nejaké depresívne, nie? Ale pustili sme sa do čítania aj tak.

Textu nie je veľa, na každej dvojstránke len pár riadkov, takže pre najmenšieho poslucháča tak akurát na udržanie pozornosti. Na prvý pohľad však zaujmú krásne veľké ilustrácie. Pôsobia ako kresba z detskej maľovanky a veľmi trefne dopĺňajú príbeh, ktorý sa práve odohráva. Takže synček aj po dočítaní, keď sa ku knihe vrátil sám, hneď podľa obrázkov vedel, čo sa kde dialo.

Samotný príbeh sa odohráva v neobyčajnom, rozprávkovom lese a hlavnými hrdinami sú dvaja lesní škriatkovia. Tí si jedného dňa uvedomia, že nemajú mamu, ako všetci ostatní a začne im to byť ľúto. Vyberú sa až na druhý koniec lesa, pozrieť sa na ľudskú mamu. Na ceste stretnú aj rozličné zvieratká, každé má svoju mamu, ktorá ho nejakým spôsobom ovplyvnila.

Vo veľkom smútku víly sa objaví múdra sova, ktorá malým škriatkom vysvetlí, že oni predsa mamu majú. Je ňou matka príroda. A ako sa ona stará o nás, tak sa máme aj my starať o ňu.

Aj keď u nás sa rozprávky čítajú dosť málo, mám rada, keď má príbeh hlbšiu pointu. Ak navyše vedie k láske k prírode a k rozmýšľaniu nad hodnotami, je to príjemný bonus. Myslím si, že malé deti v sebe majú prirodzenú lásku k prírode, preto je dobré na ňu nadviazať a podporovať ju. Nielen čítaním kníh, ale najmä v reálnom živote.

Ak to cítite podobne a máte chuť podporiť slovenskú autorku, knihu nájdete tu: http://knihypriani.sk/rozpravkova-knizka/

Janke ďakujem za dôveru a držím palce v jej ďalšej tvorbe!

1 Comment on Lemi a Mimi hľadajú mamu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.