Keď sme sa nedávno ocitli na Liptove, natrafili sme na reklamu – plagátik, ktorý pozýval do akejsi bane. Nikdy predtým sme o tom nepočuli, tak sme si povedali, že sa tam skúsime ísť pozrieť. A veru, dobre sme urobili!

Baňa Medvedia štôlňa sa nachádza v Žiarskej doline a je to jediné sprístupnené banské dielo na Slovensku. Od parkoviska je to kúsoček, po peknej ceste lesom. Dĺžka sprístupnenej časti bane je 400 metrov a prehliadka trvá približne polhodinku.

stolna1

Keďže v bani nie je žiadne umelé osvetlenie, dostali sme čelovky, aby sme si videli pod nohy.

stolna6

Hneď pri vstupe je vystavených niekoľko minerálov, napríklad takýto nádherný kryštál kremeňa. Alebo aj malachit, ktorý decká poznajú z rozprávky o panej Medeného vrchu.

stolna2

Baňa je osvetlená len takýmito olejovými lampami. Na prvý pohľad úžasná romantika, no pri výklade ma doslova až striaslo z predstavy, že tí baníci tam skutočne strávili život v takej tme.

stolna

Cestou stretnete aj takýchto mužíčkov, permoníkov.

stolna5

Pani sprievodkyňa nám porozprávala ozaj veľa zaujímavého. O tom ako voda baníkom pomáhala aj škodila, prečo baníci mali v úcte všetky zvieratká, aj prečo umierali mladí. Deti si mohli skúsiť udrieť kladivom a odlomený kúsoček kameňa si zobrať domov. Okrem suveníru si odnášali aj skúsenosť, aká náročná bola práca baníka. Náš sedemročný ešte niekoľko dní rozprával len o tom, aká je žula a rula tvrdá.

stolna4

Videli sme rôzne druhy lámp, ktoré baníci kedysi používali a dozvedeli sme sa, odkiaľ pochádza spojenie „kvapká mu na karbid“ :)

stolna3

Na týchto našich výletoch najviac milujem, koľko nového sa aj ja sama naučím :) Návšteva bane bola jednoznačne veľmi silným zážitkom, zvlásť v spojení s celým výkladom, celou históriou. Dozvedeli sme sa veci, ktoré som si nikdy predtým neuvedomila, ešte doma sme s deťmi dlho diskutovali o živote našich predkov. A o tom, za koľko vecí môžeme byť v dnešnom svete vďační.

Ak sa teda na Liptov vyberiete, Medvediu štôlňu si určite zapíšte do programu :)

 

4 komentáre on Medvedia štôlňa

  1. Spristupnene bane su aj v Banskej Štiavnici, pomerne dlhy usek aj s vykladom. Dostenes plast, prilbu a baterku do ruky. Odporucam.

  2. Keď prídete nabudúce pozrieť Liptov, odporúčam aj Stanišovskú jaskyňu v Liptovskom Jáne :) a ak Vás bude zaujímať aj príbeh mince , tak aj http://www.podvezami.sk/ a Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) je tiež deťmi veľmi obľúbené ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.