Nedávno som na internete zazrela ponuku vstupu do opálovej bane. Po predošlej perfektnej skúsenosti som hneď zbystrila pozornosť. Na moje potešenie som zistila, že baňa je tuto na východe a dokonca sme už okolo nej išli – v čase, keď však ešte pre verejnosť sprístupnená nebola. Nuž som kúpila lístky a plánovali sme výlet.
opalova

Nevýhodou bolo, že na stránke sa píše, že je potrebné sa hlásiť deň vopred. My sme dosť akční a výlety nám napadnú väčšinou ráno a hneď vyrážame, takže sme to chvíľu odkladali. Nakoniec mi ale nedalo, a keď sme plánovali nedeľný výlet, donútila som drahého, nech predsa len do bane zavolá, či náhodou nemôžeme prísť. A – náhodou sme mohli :)

opalova_09

Baňa sa nachádza pod Dubníkom, medzi obcami Červenica a Zlatá baňa. Do bane sa vchádza cez štôlňu Jozef. Pred vstupom sme dostali prilby a baterky. Prilbu ocenili hlavne tí vyrastenejší :)

opalova_03

Vonku bolo v ten deň 27°C, ale už keď sme sa priblížili ku vchodu, bolo cítiť ako zvnútra ťahá chlad. Deti nechápavo krútili hlavami, keď zvnútra práve vychádzali potápači, naobliekaní vo vetrovkách a aj tak celí premrznutí. My sme si obliekli síce hrubé flisové mikiny, dobudúcna by som ale zvážila ozaj tie vetrovky. A pre deti aj čipky a rukavice. Vnútri sa drží teplota okolo 0-5°C a hoci v prvých chvíľach je to ochladenie príjemné, po cca hodinovej prehliadke sme už drkotali zubami komplet všetci.

opalova_05

Medvedia štôlňa bola fajn, ale táto baňa, to bolo niečo neuveriteľné. Dozvedeli sme sa, že ide o svetovo najstaršiu opálovú baňu, a že až do objavenia opálu v Austrálii a Mexiku v 19. storočí bola jedinou ťaženou lokalitou na svete. V čase najväčšej ťažby tu vraj pracovalo až 350 baníkov.

opalova_06

Baňa je obrovská, s veľkým množstvom chodieb, celá má údajne vyše 50 kilometrov, zatiaľ je zmapovaná približne polovica. Spodná štôlňa je odvodňovacia, plná kyslej vody (pH 3-3,6), kde majú prístup len potápači. Pre verejnosť je momentálne sprístupnená trasa v štôlni Jozef, plánuje sa ešte otvorenie štôlne Viliam. Spolu je však v bani až 17 štôlní.

opalova_07

Opäť sme mali možnosť vidieť zopár historických kúskov ako vozíky na kameň, rôzne nástroje, rebríky a svietidlá.

opalova_04

Takisto sme videli nevyťažené kúsky opálu v skale.

opalova_08

V jednej časti bane je farebne nasvietený dvojitý otvor v skale – permoníkove oči.

opalova_02

Najzaujímavejší na celej prehliadke však bol úžasne podrobný výklad skúseného pána sprievodcu, s mnohými historkami aj faktmi. Paráda.

Nakoniec sme si v suti pred jaskyňou mohli skúsiť hľadať kúsky opálu. Môjmu manželovi sa podaril tento úlovok.

opalova_10

No a pre neúspešných hľadačov miestny „podnikateľ“ ponúkal svoje poklady. Dcérka neodolala a tak sme odchádzali domov s týmto krásavcom :)

opalova_11

Prajeme vám krásne leto plné zážitkov! :)

1 Comment on Opálová baňa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.