Nedávno som na internete zazrela ponuku vstupu do opálovej bane. Po predošlej perfektnej skúsenosti som hneď zbystrila pozornosť. Na moje potešenie som zistila, že baňa je tuto na východe a dokonca sme už okolo nej išli – v čase, keď však ešte pre verejnosť sprístupnená nebola. Nuž som kúpila lístky a plánovali sme výlet.

Nevýhodou bolo, že na stránke sa píše, že je potrebné sa hlásiť deň vopred. My sme dosť akční a výlety nám napadnú väčšinou ráno a hneď vyrážame, takže sme to chvíľu odkladali. Nakoniec mi ale nedalo, a keď sme plánovali nedeľný výlet, donútila som drahého, nech predsa len do bane zavolá, či náhodou nemôžeme prísť. A – náhodou sme mohli 🙂

Baňa sa nachádza pod Dubníkom, medzi obcami Červenica a Zlatá baňa. Do bane sa vchádza cez štôlňu Jozef. Pred vstupom sme dostali prilby a baterky. Prilbu ocenili hlavne tí vyrastenejší 🙂

Vonku bolo v ten deň 27°C, ale už keď sme sa priblížili ku vchodu, bolo cítiť ako zvnútra ťahá chlad. Deti nechápavo krútili hlavami, keď zvnútra práve vychádzali potápači, naobliekaní vo vetrovkách a aj tak celí premrznutí. My sme si obliekli síce hrubé flisové mikiny, dobudúcna by som ale zvážila ozaj tie vetrovky. A pre deti aj čipky a rukavice. Vnútri sa drží teplota okolo 0-5°C a hoci v prvých chvíľach je to ochladenie príjemné, po cca hodinovej prehliadke sme už drkotali zubami komplet všetci.

Medvedia štôlňa bola fajn, ale táto baňa, to bolo niečo neuveriteľné. Dozvedeli sme sa, že ide o svetovo najstaršiu opálovú baňu, a že až do objavenia opálu v Austrálii a Mexiku v 19. storočí bola jedinou ťaženou lokalitou na svete. V čase najväčšej ťažby tu vraj pracovalo až 350 baníkov.

Baňa je obrovská, s veľkým množstvom chodieb, celá má údajne vyše 50 kilometrov, zatiaľ je zmapovaná približne polovica. Spodná štôlňa je odvodňovacia, plná kyslej vody (pH 3-3,6), kde majú prístup len potápači. Pre verejnosť je momentálne sprístupnená trasa v štôlni Jozef, plánuje sa ešte otvorenie štôlne Viliam. Spolu je však v bani až 17 štôlní.

Opäť sme mali možnosť vidieť zopár historických kúskov ako vozíky na kameň, rôzne nástroje, rebríky a svietidlá.

Takisto sme videli nevyťažené kúsky opálu v skale.

V jednej časti bane je farebne nasvietený dvojitý otvor v skale – permoníkove oči.

Najzaujímavejší na celej prehliadke však bol úžasne podrobný výklad skúseného pána sprievodcu, s mnohými historkami aj faktmi. Paráda.

Nakoniec sme si v suti pred jaskyňou mohli skúsiť hľadať kúsky opálu. Môjmu manželovi sa podaril tento úlovok.

No a pre neúspešných hľadačov miestny „podnikateľ“ ponúkal svoje poklady. Dcérka neodolala a tak sme odchádzali domov s týmto krásavcom 🙂

Prajeme vám krásne leto plné zážitkov! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *