V poslednej dobe som často počúvala otázky „čo sa vznikne, ak zmiešame…“ – a doplniť si môžete hocičo čo vám napadne aj nenapadne. Od rôznych kombinácií farieb, cez jedlá, nápoje a pod. Vo väčšine prípadov by síce odpoveď bola „poriadny magľajz“ a skúšať by som to radšej nechcela, no predsa ma to inšpirovalo nechať zvedavé dieťa, nech si to aspoň v malom vyskúša. Vznikla z toho naozaj príjemná aktivita.  farby1Tu sú potrebné pomôcky: skúmavky, pipety, potravinárske farbivo, voda (a kvety do ďalšieho pokusu)

farby2A malí vedci pripravení k práci :)farby3Prvá fáza zábavy – zoznámenie s pipetou. Nikdy som si neuvedomila, aké to môže byť pre deti fascinujúce, keď prvý krát dostanú do ruky takúto vec :) Na nejaký čas úplne zabudli, že ideme miešať farby a dokonale fascinovaní pipetovaním prekvapkávali čistú vodu do skúmaviek a nazad do nádobky. farby4Tak a môžeme pristúpiť k samotnému pokusu. Do skúmavky nasypeme štipku farbiva. Z tmavých farieb stačí ozaj len malinkú štipku, inak bude farba takmer čierna. Zo svetlej (žltej) môže byť aj viac. Doplníme vodou.farby5Základné farby máme hotové.farby6Môžeme začať miešať. Ako najväčší problém sa ukázalo vyrobiť farbu fialovú. Modrú som musela niekoľko krát zriediť,bola príliš silná a výsledná farba stále tmavá, takmer čierna. Naopak zelená nám vznikla po pridaní prvej kvapky modrej farby do žltej :)

farby7A tu je náš výsledok.

Prajeme príjemné experimentovanie :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.