V posledných dňoch ma pochytilo jarné upratovanie, nuž si vravím, že sa podelím aj s vami o mojich pár vychytávok pre zdravšiu domácnosť a menej plastov v nej.

Minimalizovať plasty v domácnosti sa snažím už pekných pár rokov. Všetky naraz vyhodiť by bolo možno rýchle, ale nie práve ekologické a ekonomické riešenie. Som toho názoru, že treba využiť to, čo doma mám a neplytvať, keď netreba. Na druhej strane, ak sa niečo pokazí, zlomí, zničí, nahrádzam už neplastovou alternatívou. Rovnako to mám s domácou chémiou. Snažím sa počet čistiacich prostriedkov minimalizovať a využívať hlavne tie, ktoré nezaťažujú životné prostredie. Lebo viete, mám deti a hádam budem mať aj vnúčatá a rada by som, aby mali šancu bývať v ako-tak čistom prostredí. A kde začať, keď nie rovno u seba, všakže.

Tak teda, tu sú moje tipy, ktoré už používam a osvedčili sa.

1. Lufa namiesto špongie
Poznáte lufu? Je to vysušený plod špeciálnej odrody tekvice. A dá sa využiť hneď na dva spôsoby. Ja som ju najprv poznala v úprave na sprchovanie, no dá sa využiť tiež na umývanie riadu miesto syntetickej špongie. Zo začiatku som sa trochu obávala, no už sme kamarátky. Špina sa v nej nezachytáva, vyschne rýchlo, takže nezatuchne, no a keď svoju službu ukončí, poputuje do kompostu, kde sa pekne krásne rozloží. Podarilo sa mi tiež zohnať semienka tejto tekvice, tak si idem vyskúšať aj jej pestovanie. Sama som zvedavá, či sa mi to podarí. :-)

2. Morská hubka
Podobne ako vyššie spomínaná lufa, ako prírodná alternatíva špongie sa dá použiť morská hubka. Tá je naopak úplne jemnučká. Ja som si jednu kúpila zo zvedavosti, je príjemná, vonia morom, ale úprimne priznávam, že mi je trochu nepríjemná predstava umývať riad niečím, čo bolo predtým živočíchom. Ak nemáte podobné mindráky, pokojne skúste, ozaj je príjemná ;-)

3. Hubková utierka
Na utieranie stola, kuchynskej linky a podobne som zvykla používať hubkovú utierku. Skúšala som ju nahradiť handričkou z vyradeného trička, ale nebolo to ono. Až som objavila hubkovú utierku, ktorá sa dá prať a teda vydrží podstatne dlhšie. Navyše ich dostať v krásnych dizajnoch, čo moje esteticky cítiace ja iba potešilo.

4. WC kefa
Objav WC kefy z dreva bol pre mňa objavom roka. Bola to jedna z tých vecí, ktoré človek nutne doma potrebuje, nutne sa opotrebúva a treba ju meniť, a to znamená plasty v komunálnom odpade, ktorým sa tak veľmi snažím vyhýbať. Takže odkedy posledná plastová kefa u nás dožila, fungujeme s drevenou!

5. Ocot miesto aviváže
Akokoľvek nepríjemne to znie, do posledného pláchania pridávam namiesto aviváže ocot. Prádlo po ňom absolútne nie je cítiť, nie je sa čoho báť. Splní úlohu zmäkčovača, čo sa prejaví nielen na oblečení, ale tiež na menšom usádzaní vodného kmeňa v práčke. Plus vlákna oblečenia neničí ako poniektoré chemické aviváže. Ak by vám chýbala vôňa aviváže, na to som vymyslela malý trik. V lyžici bieleho alkoholu rozmiešam niekoľko kvapiek esenciálneho oleja (podľa toho ako silno voňavé to chcem mať), premiešam a vlejem do fľaše s octom. Alkohol preto, lebo esenciálny olej by sa v octe nerozpustil, ale ostali by nám na hladine plávať olejové oká. Alkohol nám teda pomôže spojiť voňavý olej s octom a lacná eko aviváž je na svete!

6. Kyselina citrónová na vodný kameň
Z chémie vieme, že vodný kameň nám rozpustí niečo kyslé, a čím viac vodného kameňa, tým kyslejšie to niečo musí byť. Najviac osvedčená je kyselina citrónová. Stačí ju rozmiešať s trochou vody, aby sa z kryštalickej zmenila na tekutú, aplikovať na miesto s vodným kameňom a nechať pôsobiť. Najčastejšie ju používam na odstránenie vodného kameňa okolo umývadla, ale tiež v rýchlovarnej konvici.

7. Zubné kefky
Vedeli ste, že ak by každý človek na svete použil iba jednu klasickú zubnú kefku ročne, na svete by z nich vznikol odpad v objeme 100-tisíc ton? Len nás je doma 5 a kefky veru meníme o dosť častejšie, než raz ročne. Našťastie aj tu sa dá nájsť neplastová alternatíva. Na prvé umývanie je to trochu zvláštny pocit, drevo v ústach. Po dvoch troch umývaniach už je to lepšie, no a po čase si už na plastovú kefku ani nespomínam.

8. Kefy a hrebene
Aj plastovým hrebeňom už u nás odzvonilo. Nahradili ich drevené a bambusové, všetky fungujú perfektne a hoci ešte jednu funkčnú plastovú kefu máme, akosi ju viac nikto nepoužíva…

9. Dózy na potraviny
Obaly na potravinách sú stále problémom, ktorý ma mrzí, pretože jesť skrátka musíme a často neviem zohnať potraviny zabalené inak, než v plastovom obale. Keď už ich teda musím kupovať, snažím sa zobrať najväčšie možné balenie, lebo nás je doma dosť, takže to spotrebujeme a nech je obal radšej jeden, než štyri malé. Alebo ešte lepšie, plastu sa vyhnúť, nakúpiť bez obalu a najlepšie lokálne. No odkedy sa mi s bio domácimi semienkami podarilo domov doniesť mole a kým som na to prišla, zničili mi polovicu zásob v komore, rozhodla som sa doma prekladať sypké potraviny do nádob. Využila som zaváracie 7dcl fľaše, no urobila som si radosť aj peknými sklenenými dózami, do ktorých dávam orechy a strukoviny.

10. Sáčky a igelitky
Koľko kusov sáčkov spotrebuje priemerný slovák radšej ani nejdem zisťovať. Je to veľa. Namiesto igelitiek používame látkové tašky, sáčky na pečivo sa snažím udržiavať pri živote čo najdlhšie, chlieb balím do plátna, na ovocie a zeleninu som zo starých záclon ušila vrecúška. Sáčky a igelitky sú v obchodoch vždy poruke, na tieto látkové verzie treba myslieť vopred… ale je to tiež o zvyku, mať v kabelke prišupnutých pár vrecúšok na prípadný nákup.

Tak a to je asi všetko, na čo si spomínam. Možno sú to maličkosti, ale ja verím, že aj malými krokmi sa dá dosiahnuť väčšia zmena. Tak vám prajem príjemné jarné upratovanie a veľa radosti do života! :-)

 

 

 

7 komentárov on 10 tipov pre eko domácnosť

  1. Ahoiky,

    super článok :) našla som, čo som hľadala – domácu eko aviváž. Len by ma zaujímalo, aké pomery používaš? Lyžička alkoholu a pár kvapiek esenciálneho oleja si nejako odsledujem ale na koľko octu? A koľko z tejto zmesi dávaš do prania?

    Vopred Ti veľmi pekne ďakujem za odpoveď

    Domi

    • Ahoj Domi, vďaka za komentár ;-) Používam rokmi overenú mierku – od oka ;-) Môžeš to rozrobiť pokojne v pollitri alebo aj litri octu, to je jedno, záleží na množstve esenc. oleja, podľa toho dostaneš želanú intenzitu vône. Alkohol sa pridáva len preto, aby sa ocot s olejom spojil – keby si nakvapkala EO priamo do octu, ostanú ti na povrchu plávať mastné bodky oleja, alkohol olej rozpustí a tak sa spoja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.