Moja milovaná jar je konečne tu! Samozrejme, patrične si ju užívame. Po včerajšej celodennej brigáde v záhrade mám svalovku na takých svaloch, o ktorých som ani netušila, že ich v tele mám :-) Ale je to paráda, slniečko je skvelé! A ako som tak vyťahovala zo zimného spánku letné veci, ponachádzala som zopár našich „must have“. Tak tu sú.

Gumáky a nepremokavé oblečenie

Ako novopečená prvomatka dievčatka som si predstavovala, ako budem dcérku krásne obliekať, bude nosiť šatičky a vrkôčiky… Ale z princezničky mi rástlo zvedavé dieťa, ktoré zo všetkého najviac milovalo chytať to, čo potom z oblečenia nešlo oprať… nech už to bolo čokoľvek. Nejaký čas som odolávala, ale s pribúdajúcim vekom a počtom detí som skrátka rezignovala, nakúpila gumáky a nepremokavé nohavice a spokojní sme všetci. Deti, pretože sa môžu za každého počasia blázniť vonku a ja tiež, pretože z gumákov blato po uschnutí opadá a nohavice často stačí zotrieť handričkou, nemusím ich zakaždým prať. V jarnom období, keď je už pekne, ale stále mokro, je to neoceniteľné!

Detské náradie

Veľa práce na záhrade? Nič lepšie, ako zapriahnuť do nej potomstvo! Áno, áno, občas je ich „pomoc“ skôr na príťaž, investovaná energia sa ale z dlhodobého hľadiska oplatí. Mám to odskúšané ;-) Najstaršia už vie seriózne pomôcť a keďže vzťah k prírode budujeme odmalička, ani najmladší sa nenechá zahanbiť. Skvelé je, že v obchodoch dostať okrem plastových paródií na náradie, aj skutočne funkčné vecičky, vo veľkosti vhodnej akurát pre detské rúčky. Aj s detským rýľom sa dá parádne prekopať zemina a ako si drobec povzbudí svoje pestovateľské sebavedomie, keď vidí, že drží v rukách ozajstné hrable, také ako používa aj oco! Rozhodne sa ich kúpa vyplatí.

Lupa

Jarná prebúdzajúca sa príroda priam volá po objavoch a pozorovaniach. Keďže je všetko tak maličké, šikovná lupa sa vždy zíde. Od pozorovania púčikov na kríkoch, cez červíky, mravce, či stavbu tela dážďovky, je to skvelá voľnočasová hodina prírodovedy a priamo v teréne. Pri deťoch ale v tomto prípade treba dozor dospelého, aspoň kým nie sú vo veku, kedy sú už dosť zodpovedné, aby nerobili hlúposti typu pozerať sa cez ňu do slnka.

Pieskovisko a hračky

Jar sa nám tradične spája s otvorením sezóny piesku. Aj keď som na chvíľu váhala, či ešte pieskovisko pri dome potrebujeme, vidím, že áno. Aj väčšie deti z nejakého dôvodu doňho sporadicky rady zájdu. A nakoniec, priznávam, že aj ja si občas k deckám sadnem a nechám si pieskom poštekliť bosé nohy :-) ČI je to tým, že pripomína pláž a more, či niečim iným, neviem, je ale skutočne upokojujúci.
Plastové hračky u nás nemávali dlhú životnosť, zásadne sa čosi zlomilo, alebo skrátka zabudnuté vonku neprežilo zimu… Objavila som kovové formičky, vedierka aj lopatky a je to o čosi lepšie :-) Plus sa dajú využiť smaltované hrnčeky, misky, sitká a kadečo, čo mi deti navyťahujú z kuchyne.

Košíky, vedierka, nádoby

Výlety do prírody sa nikdy neobídu bez zbierania najrozličnejších „pokladov“. Či už ideme cielene na bylinky alebo len tak na prechádzku do lesa, vždy musíme niečo so sebou zobrať. V opačnom prípade všetko nazbierané skončí v mojich rukách, vreckách, vlasoch… pretože deti majú predsa dôležitejší program, ako nosiť si šišky, ktoré samy nazbierali. Nehovoriac o tom, že všetky poklady potom končia kade-tade pod nohami. Takže som do záhradného domčeka vyniesla celý arzenál nádobiek na všetky detské poklady. Do lesa už bez košíčka ani nejdeme a čo doma máme, to zatriedime. Keď majú veci svoje miesto, poriadok sa udržiava jednoduchšie. Netvrdím, že ho decká s radosťou robia samé od seba, ale minimálne nemajú výhovorku, že nevedeli, kde čo dať :-)

Krásne dni želáme a užite si jar!

2 komentáre on Našich top 5 jarných vychytávok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.