Žijete olympijskými hrami alebo ani nie? My sme ich pravdupovediac príliš neriešili, až kým ma nenamotala jedna kamarátka. A deti sa chytili opäť viac, než som čakala.

Keď som bola menšia, milovala som so svojim otcom pozerať krasokorčuľovanie a skoky na lyžiach. Iné mi tuším v telke ani nedovolili pozerať. Ale krasokorčuľovanie, ach! To bolo niečo! Postupom času a s vekom blížiacim sa k dospelosti sa toto rituálne pozeranie zimných športov u nás doma vytratilo.

Ani teraz by som to celkom sama od seba neriešila, akosi mám stále čo iné na práci, než sadnúť si a čosi pozerať. No inšpirovala ma kamarátka na facebooku, ktorú aj s deťmi olympijské hry pohltili a sledujú, fandia, riešia výsledky. Na tento level sme sa síce my nedostali, no aspoň čo-to sme si pozreli.

Včera sme preklikávali v archíve rozličné vystúpenia mojich obľúbených krasokorčuliarov, dnes sme pozerali skoky na lyžiach a akrobatických lyžiarov. Chytali ma mierne kŕče v bruchu pri tých číslach, ktoré uvádzali akou rýchlosťou sa dotyční športovci pri skokoch pohybujú. Jedno šťastie, že moje deti o tento druh športu záujem nejavia, nafleku by to mali zakázané.

No nebojte, neostali sme len pri pasívnom civení do obrazovky. Internet je studnica nápadov, tentoraz som to teda mala takmer bez roboty. Vytlačila som pár obrázkov na vymaľovanie, veľký obrázok s piktogramami všetkých zimných olympijských športov a nejaké bludiská a hlavolamy. Už spomínaná kamarátka bola taká zlatá, že preložila do slovenčiny tieto kartičky so zimnými športami. Nakoniec sme si vytlačili jednu sadu slovenských a jednu anglických a využili to ako aktivitu dva v jednom, na obohatenie slovnej zásoby z angličtiny.

Pomedzi kreslenie a vystrihovanie prostredný čitateľ našiel encyklopédiu, v ktorej sme si prečítali o pôvode olympijských hier. Na internete sme ešte vyhľadali, ako vyzerajú niektoré menej známe disciplíny, pozreli si otvárací ceremoniál so zapaľovaním olympijského ohňa a ukončili sme to lekciu z geografie, kde sa to mesto s krkolomným názvom Pjongčang vlastne nachádza.

Najstaršia bola nadšená najviac a rozhodla sa spracovať túto zbierku informácií do formy lapbooku.

Asi sa už budem opakovať, ale zas to vyšlo tak, že keď sa decká namotajú samé, ide to jedna radosť :-) Ani som sa nenamakala a koľko sme sa nového dozvedeli! Tuším tie olympiády vezmem na milosť a pozrieme aj nabudúce. Najstaršia sa už teší na letnú, lebo tam sú aj kone… Tak hurá, v 2020! :-)

4 komentáre on Olympijský deň

  1. Mila Majka ako sa dostanem ku slovenským kartickam? Zobrazuju sa mi len tie anglické. No a najradsej by som sa pustila do tejto aktivity hned. Krasna prezentacia a priblizenie Olympijských hier detom. Dakujem Vám. Gabika

  2. dobry den, aj mne nezobrazuje karticky vobec. mozem poprosit na mail.

    dakujem pekne

    ps: uzasny blog, vdaka za temy a insiracie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.