Ako náš drobec najmladší rastie, z leporel a knižiek s tvrdými stranami postupne prechádzame na klasické knihy. Výber sa rozširuje, ale u drobca je stále príroda a zvieratká témou číslo jeden. Naposledy mi v kníhkupectve akosi náhodne padla do oka kniha Poznaj – Príroda.

Ani som nemala v pláne v ten deň nič kupovať, no ostala som tak očarená, že som ju predsa len domov doniesla.

Rozdelená je na kapitoly podľa typov prírodných spoločenstiev. Začína prírodou v meste, čo ma najprv prekvapilo, no vlastne pre veľmi veľa detí je mesto bydliskom a je skvelé, že si takto môžu uvedomiť, že príroda je aj tam. Ja som stále vnímala prírodu ako niečo, čo sa nachádza mimo mesta, tak som si mohla opäť raz pripomenúť, že treba mať oči otvorené a vnímať krásu vo svojom najbližšom okolí.

V ďalších kapitolách sa zoznamujeme s prírodou na vidieku, v lese, pri mori a na horách.

Páči sa mi, že v jednotlivých kapitolách nájdeme okrem rastlín a živočíchov, ktoré sú pre tieto miesta charakteristické, aj príklady, ako rozdielne vyzerá prostredie cez deň a v noci, či počas striedajúcich sa ročných období.

Nájdete tu stavbu rastliny aj životný cyklus žabky či motýľa. Dozviete sa, ako zistíte, či v lese žije diviak a aké stopy zanecháva kamzík či hranostaj.

V každej kapitole je aj pár tipov na jednoduché aktivitky – pozorovať rast fazuľky, sledovať rozvíjajúce sa púčiky, vyrobiť si zrážkomer, otláčať listy…

Kniha je plná nádherných ilustrácií, veľmi verne zodpovedajúcich realite. Jediným detailom, nad ktorým som pokrčila obočie, je psík – akýsi sprievodca v knihe – ktorý robí to, čo ostatné deti, tj. polieva kvety, pozoruje s lupou a pod. Nuž, veď viete, čo si o takýchto nereálnostiach myslím :-) Tu som ale musela prižmúriť oči, lebo celý obsah naozaj za to stojí a spomínaný psík je aspoň malý a príliš neruší.

Odporúčaný vek je 4-8 rokov, náš najmladší má necelé tri rôčky a už v knihe rád listuje, zatiaľ samozrejme bez nejakých náročnejších aktivít, skôr sa učí poznávať nové kvetinky, vtáčiky a podobne.

Celkový dojem je ozaj výborný, až som ostala prekvapená, ako je taká útla knižočka nabitá informáciami a už deťom v škôlkarskom veku jednoducho podáva informácie o prírode okolo nás. Ak by ste knižku náhodou nenašli vo svojom obľúbenom kníhkupectve, mierte rovno do vydavateľstva Svojtka, na Martinus alebo tak podobne :-)

Tak teda hurá do čítania a objavovania všetkých prírodných krás!

2 komentáre on Detská encyklopédia o prírode

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.