Konečne aj na Slovensku začali vychádzať knihy, či už napísané samotnou Máriou Montessori, či od iných autorov, ktorí sa tejto téme venujú. Chcela som urobiť nejaký zoznam kníh z mojej „montessori poličky“, ktoré som z posledných pár rokov prečítala.

Ako som to chystala, zistila som, že ich je aj celkom dosť :-) Každá mi čosi dala, posunula ma, k niektorým sa vraciam takmer denne, niektoré stačilo prečítať raz… Samozrejme, sto ľudí, sto chutí a každý v danom čase potrebuje niečo iné… Preto ich píšem takto spolu a môžete posúdiť, čo sa Vám aktuálne hodí.

O metóde priamo od autorky

Nemôžem začať inak, než knihami samotnej autorky metódy. Nikto predsa nevie lepšie, než ona sama, čo tým všetkým myslela. Keďže Mária Montessori venovala celý svoj život pozorovaniu detí a vyvíjaniu pomôcok na ich rozvíjanie, napísala toho vskutku dosť. V češtine vyšli jej knihy Tajuplné dětství, Absorbujíci mysl, Od dětství k dospívání a Objevování dítěte. Keďže knihy boli napísané pred nejakým tým časom, pre súčasného čitateľa sú možno trochu náročnejšie. Plus sú v češtine, čo mňa osobne v čítaní tiež trochu spomaľovalo. Nie sú to obrázkové knihy s návodmi, ktoré človek preletí za dve poobedia, ale takmer až beletria, kde autorka popisuje svoje pocity, pozorovania detí, zážitky, skúsenosti a z nich vyvodené závery.

Tajuplné dětství sa venuje najmladším detičkám – od narodenia do cca troch rokov. Táto kniha by mala byť povinnou literatúrou pre rodiča – začiatočníka. Tu pochopí, že montessori nie sú hračky, ale spôsob života. Pre niektorých už prirodzený, pre iných nie, v každom prípade ale pochopenie týchto princípov je to najviac, čo môžete urobiť, aj keby ste nikdy doma žiadnu „originál montessori“ pomôcku nemali.

Absorbujíci mysl sa mi v tlačenej verzii už nepodarilo zohnať a keďže pdf-kové knihy nečítam veľmi rada, ešte som ju neprečítala celú, len cca tretinu. Venuje sa veku 0-6 rokov. Pripadá mi trochu viac „vedecká“, odbornejšia, cítiť v nej, že pani Montessori bola lekárka. Na prvý pohľad mi pripadala v niečom podobná, len podrobnejšia ako predošlá, ale závery zatiaľ nerobím.

Objevování dítěte práve vyšlo v novom vydaní, už je na ceste ku mne :-) Zatiaľ teda je neprečítaná, no len čo keď budem vedieť viac, info doplním.
*edit 11/2017 – kniha je už prečítaná, moje dojmy sú tuto: Montessori literatúra – druhá časť

Od dětství k dospívání je tenučká knižočka, ktorá sa venuje veku od 7 rokov vyššie. V prvej časti je trochu teórie, v druhej trochu praktických záležitostí, ku koncu ešte autorka popisuje, ako by mala vyzerať stredná a vysoká škola. Keďže dve z troch mojich detí už sú vo veku 7+, je mi veľmi ľúto, že táto kniha je tak stručná a inú pre tento vek som zatiaľ nenašla.

Niečo medzi

Pani Montessori so svojou výskumnou činnosťou začínala u mentálne postihnutých detí. Neskôr sa venovala zdravým deťom v rôznom veku a preto je jej dielo také rozsiahle. Ak máte doma dieťatko, ktoré je nejakým spôsobom „iné“, metóda montessori Vám určite pomôže v jeho rozvíjaní. Tu chcem ešte dať do pozornosti knihu od Lore Anderlik – Cesta k inkluzi. Je to kniha venovaná práve deťom s nejakým postihnutím a ich zaradeniu do spoločnosti. Ponúka nie len teoretické nápady, ale aj veľa praktických hier a cvičení na situácie, ktoré sú možno bežné, ale pre špeciálne deti náročnejšie na zvládnutie. Kniha určite neuškodí ani rodičom zdravých detí – nevhodné reakcie na „odlišných“ ľudí totiž často pramenia práve z nevedomosti.

Montessori od narodenia do troch rokov je aktuálna horúca novinka. Z internetových diskusií sa zdá, že rodičia od nej očakávali jednoduchý návod, čo kedy a ako s dieťatkom robiť. No a to v nej veľmi nie je. Keďže sa ku mne dostala v čase, keď už som „všetkými montessori masťami mazaná“, veľa nového som sa nenaučila. Lenže autorka ju nenapísala pre mňa :-) Ak by toto bola prvá kniha, ktorú s touto témou vezmem do rúk, určite mi má čo dať. Obsahuje akoby prerozprávané knihy od Márie Montessori, často ju priamo cituje, prípadne pridáva vlastné dojmy a postrehy. Oproti knihám od M. Montessori, táto má množstvo obrázkov, graficky je veľmi príjemne spracovaná, písaná je „dnešným“ štýlom a posledných cca 30 strán je venovaných konkrétnym aktivitám a ako si ich doma pripraviť. Pre začiatočníka, ktorému sa nechce čítať Tajuplné dětství je táto kniha myslím dobrou voľbou. A je v slovenčine, takže sa číta ozaj ľahko.

Kniha Ako oslobodiť potenciál vášho dieťaťa obsahuje trochu teórie a pomerne dosť nápadov na konkrétne hry. Text je písaný zrozumiteľne a pútavo, do očí mi ale najviac udreli nevhodne zvolené fotky. Objavilo sa tu niekoľko „perličiek“ – fotiek z fotobanky, ktoré k textu nijakovsky nesedia. Ak si aj odmyslím nezmyselnosť fotky, na ktorej celá rodina oblečená v rifliach a bielych tričkách so širokým úsmevom spoločne drží jeden mop a utiera podlahu, sú tu veci, ktoré sú skutočne mimo. Napríklad autorka píše, ako je dôležité, aby dieťa prichádzalo do styku s jednoduchými prírodnými materiálmi a na obrázku sedí fotobankové dieťa obklopené všefarebnými plastovými hračkami. Pre vek okolo 9 mesiacov autorka odporúča jednoduché puzzle s troma kruhmi rozličných veľkostí, na ilustračnom obrázku tri deti ukladajú zložité geometrické obrazce. Takže rady na konkrétne hry pre vek 0-3 tu nájdete, niektoré obrázky ale radšej berte s rezervou.

Konkrétnosti

Koncom augusta sa chystá vydanie knihy 60 aktivít Montessori pre moje bábätko. Prezradím Vám, že ide o skutočnú lahôdku. Čítala som ju totiž v jej francúzskom originále, keď sa mi narodil najmladší syn. Je presne taká názorná a jednoduchá, ako si od montessori príručky môžete želať. Jedna strana – jedna aktivita – jedna (skutočná!) fotka. Venuje sa veku od narodenia do cca 15 mesiacov.

Jej pokračovaním je kniha  Montessori 100 prvých aktivit, ktorá vychádza v týchto dňoch, a ako prvý diel tak aj táto je plná inšpirácií. Venuje sa praktickým nápadom na činnosti s deťmi od roka a pol vyššie.

Veľmi dobrými príručkami sú knihy od Clausa Dieter Caula – Montessori konkrétně. Ako názov hovorí – nájdete tam všetko krásne názorne a konkrétne. Žiaľ, nezohnala som ich na Slovensku, ale ak máte niekoho v Čechách a vie vám ich kúpiť, môžete to skúsiť takto. Za mňa toto bola investícia, ktorá sa vyplatila. Je tu všetko nafotené, vysvetlené, popísané – na čo ktorá pomôcka slúži a na čo je ktoré cvičenie dobré.

Bez farebných obrázkov, zato však s množstvom rád na výrobu domácich pomôcok sú knihy Metoda montessori a jak ji učít doma. Vyšli dva diely – pre predškolský a školský vek. Tá prvá sa mne osobne páčila trochu viac. Hoci obe písala tá istá autorka, druhý diel je písaný menej zrozumiteľne, mnohému som porozumela až keď som skúmala hlbšie a z iných zdrojov. V každom prípade sú tu krásne podrobné návody na jednotlivé lekcie, aj kus teórie čo je za tým, aj veľa praktičností. Veľmi pekne ukazuje, ako sa dá metódou montessori učiť doma, keďže na Slovensku zďaleka nemá každé dieťa možnosť chodiť do monte škôlky. Prvý diel je aktuálne vypredaný, verím však, že pri dostatočne veľkom dopyte by bolo možné urobiť aj dotlač. Alebo ak viete anglicky, skúste, v angličtine je dostupná.

No a ak sa chcete montessori venovať že úplne fakt veľmi intenzívne, je tu top topov – Manuál pre celostný prístup. Dostupná je matematika a kozmická výchova. Mne budget pustil zatiaľ tú matiku, aj to som si trochu hrýzla nechty, keď som platila toľké peniaze a netušila, či to za to vôbec stojí. Ale stojí! :-) Do detailov vypracované všetko možné aj nemožné, od červenomodrých tyčí až po tretie mocniny. Po prečítaní som si povedala, že teda sánka dolu pani Montessoriová!

V cudzom jazyku

V slovenčine a češtine je výber ešte stále obmedzený, ale ak ovládate angličtinu, nemčinu či taliančinu, možnosti sa parádne rozširujú. Mne najviac chýbalo čosi o výuke jazyka, tak som siahla po knihe Montessori read and write. Ako už na prvý pohľad vidieť, fotky sú pár rokov staré, ale obsah je výborný, úplne splnil moje očakávania, dozvedela som sa presne čo som potrebovala vedieť o čítaní a písaní :-)

Tuším som týmto trhla som životný rekord v dĺžke článku :-) Aj som uvažovala, že to rozdelím do viacerých, ale takto to budete mať pekne na kope a môžete porovnávať a premýšľať, čo by sa vám zišlo najviac. Tak teda príjemné študovanie, ale hlavne radostné aplikovanie v praxi! :-)

 

Pokračovanie s ďalšou várkou inšpirácie nájdete tu: Montessori literatúra – druhá časť

 

 

 

11 komentárov on Montessori literatúra – ktorá kniha je tá pravá?

 1. ďakujem za inšpiračný článok. Keďže nemám žiadnu skúsenosť, tak mi bol veľmi nápomocný pri výbere :)

 2. Dobry den,idem si pre radu. Mam doma prvacika a treba mu pomoct zo slovencinou. Vyuzijem knihy montessori konkretne jazyk a montessori ako ucit doma skolske leta? Dakujem

 3. Dobry den,
  chcem syna vzdelavat v matematike a jazyku metódou montessri ma 5rokov. Aj chodim na kurz pedagogiky montessori avsak pokym prejdeme k tymto temam bude aj skolak. Mam vela literatury avak co sa tyka matematika a jazyka tam nic kokretne neni ako napr. pomôcky ich pouzivanie cim zacat. Co by ste mi odporucili? oplati sa investovat do manualu pro matematiku? je take nieco aj na jazyk? videla som este pre kozmicku vychovu. Alebo montessori konkretne je tam obsiahnuta vyuka aj jazyka? alebo radej Montessori red n write? dakujem za odpoved

  • Dobrý večer,
   trochu mi to trvalo, uvažovala som čo odpísať… Skutočne na výuku jazyka je toho materiálu najmenej, myslím že sčasti aj preto, lebo každý konkrétny jazyk má svoje špecifiká. Také gro, základy a princípy sú v tej anglickej Read and write, v montessori konkrétně je toho žiaľ na môj vkus dosť málo, na zoznámenie sa s metódou je to ok, ak ale chcete ísť do hĺbky, tak to nie. S týmto teda veľmi neporadím, okrem tejto jednej vyššie spomenutej som zatiaľ nič lepšie neobjavila.
   Čo sa týka manuálu k matematike – áno je drahý, ale môžem povedať, že to boli najlepšie investované peniaze, čo sa montessori literatúry týka. Je tam úplne všetko, snáď až po vysokoškolskú matematiku. Aj kozmická výchova je veľmi dobre, detailne spracovaná, sú v nej aj tzv. veľké príbehy, vrátane postupu k jednotlivým pokusom atď. Ak chcete ísť skutočne do hĺbky, tieto dva manuály sú podľa mňa ozaj to najlepšie, čo sa dá zohnať.

   • Dakujem.v Montessori konkretne je dost malo ale staci na zaklady akurat kozmicku vychovu montessori konkretne neni mozne zohnat tak som sa rozhodla pre tem manual nad matematikou este uvazujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.