Ste montessori fanúšik a navyše máte dušu kutila? Tak dnes vás určite poteším!

Montessori pomôcky sú úžasné, to bez debaty, no mať ich všetky doma dá peňaženke parádne zabrať. Dobrou správou však je, že ak máte šikovného manžela či kamaráta, čo má k drevu blízko, veľa si toho dokážete vyrobiť svojpomocne, za zlomok ceny a nemusíte podporovať dovoz z praďalekej Číny. Výhra na všetkých frontoch, však? Menší problémik môže nastať, keď neviete ako presne na to.

Viete, ako to má vyzerať, ale aký materiál použiť, aké rozmery to má mať, to na fotke z pinterestu nevidno. Pekná fotka ale mužovi skrátka nestačí. Chce nákresy a presné rozmery. Teda aspoň ten môj. Rád vyrobí čokoľvek si zmyslím, ale musí poznať detaily. To je zas problém pre mňa – čo ja tuším aký je rozdiel medzi drevom z buka a duba, alebo medzi priamočiarou a pokosovou pílou? Tak si stále nad všetkým spolu lámeme hlavu, googlime, kreslíme a špekulujeme. Niekedy to vyjde, niekedy nie. To je už raz riziko domáceho majstrovania :-)

Čo vám budem hovoriť, keď som zbadala medzi pripravovanými titulmi knihu Počítanie s podtitulom vyrobte si a používajte pomôcky Montessori, oči sa mi rozžiarili a v tej chvíli bola kniha na wishliste. A len čo vyšla, už aj letela ku mne :-)

Nevedela som, čo od nej čakať, Voľne po internete sa dajú nájsť rozličné návody ako si jednoducho a lacno urobiť napodobeniny originálnych montessori pomôcok, väčšinou z kartónu alebo iných menej trvácnych materiálov. Toho som sa trošku obávala, ale chlapec na obrázku na titulke mal pred sebou vretienka, tak som si povedala, že hádam minimálne tie budú „naozajstné“.

Úprimne poviem, po otvorení knihy mi padla sánka. Nie som tesár a polovica slov v sekcii o potrebnom náradí mi bola úplne cudzia, ale ten výsledok! Na nerozoznanie od originálov. Pri červeno-modrých tyčiach som sa najprv nahnevala, že prečo ako ilustračnú fotku použijú tyče v originálnom stojane, no o dve strany ďalej bol návod aj na ten stojan! Paráda! Keď som to ukázala manželovi, prvá reakcia bola, či mi má teraz prerobiť ten stojan na tyče, ktorý vyrobil nedávno ďaleko jednoduchším spôsobom.

Kniha je rozdelená na dve časti – pedagogickú príručku a technický zošit. Teda jedna strana pre mamičku, druhá pre otecka :-) V technickom zošite nájdete podrobné návody na výrobu 8 pomôcok – červených a červenomodrých tyčí, hmatových číslic, tabuľky na počítanie, vretienka, žetóny, pamäťovú hru a hada z korálikov. Pre mňa najlepšia časť na tom celom je, že ku všetkému je tu návod aj na príslušný stojan alebo škatuľku.

Návody sú skutočne podrobné, s presnými rozmermi, spotrebou materiálu, aj nástrojmi, ktoré bude treba použiť. V niektorých prípadoch je tu aj návod pre zjednodušenú verziu ako aj pre dokonalú verziu pre perfekcionistov.

Pedagogická príručka ma tiež veľmi milo prekvapila. Často sa pri popisoch k jednotlivým pomôckam stretávam s veľmi strohými informáciami typu „najprv predstavíme novú pomôcku, potom dieťa pracuje samostatne“. Ak ste ale v montessori nováčik, odkiaľ máte vedieť, čo to znamená „predstaviť pomôcku“? Ako presne? Aha synu, toto je tyč, zoznámte sa – takto to asi fungovať nebude. :-)

Tu v príručke nájdete pekne postupne všetko, čo potrebujete vedieť. Na čo ktorá pomôcka slúži, čo sa ňou dieťa učí aj aká je odporúčaná následnosť v prezentovaní pomôcok.

Je tu podrobne napísané, ako postupovať pri prezentácii, skutočne až po detaily typu kde sa posadiť, ako pomôcku držať a čo pri tom hovoriť. Samozrejme, nejde o život a nemusíte sa všetko najprv spamäti naučiť, no ak si spočiatku neviete dať rady, tu sa všetko potrebné dozviete. Ach, kiežby tu táto kniha bola, keď sme doma s montessori len začínali!

Takže ak ste pri čítaní tohto článku zajasali a radostne prikyvovali, že toto je to pravé orechové pre vás, smelo objednávajte :-)

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.