Keď je mamka kávičkárka, nakazia sa aj deti. Nie, žeby ju so mnou popíjali, na to ešte musia podrásť. No tým, že sa u nás káva vyskytuje, podnecuje zvedavosť a otvára nové možnosti…

Káva neprináša len chuťový zážitok, ale aj estetický. Kávové zrná sú ozaj krásne a priam sa pýtajú na rozličné kreatívne využitie. Tak sme im dali šancu a čo-to vyskúšali.

svietnik – najrýchlejšia možnosť ako do kávičkarovej domácnosti vniesť trochu kávovej krásy je nasypať do mištičiek kávové zrná, vložiť čajovú sviečku už si len užívať túto čarovnú kombináciu. Ideálne pri šálke kávy, pravdaže :-)

sviečka – vyšší stupeň tvorivosti a trpezlivosti by mohli byť kávovými zrnami ozdobené sviečky. Aj na ne sa chystám, snáď už čoskoro :-)

mydlo – keď som doma naposledy vyrábala mydlo, trochu som zaexperimentovala a pridala do polovice mletú kávu a kávový extrakt. Výsledkom je peelingové mydlo s (dúfam!) anticelulitídnymi účinkami. Manžel sa sťažuje, že je akési drsné, ale chápete… čo už muži vedia o peelingu, no nie?

peeling – ak si na mydlo netrúfate, doprajte si aspoň peeling, Mletú kávu zmiešajte s rozpusteným kokosovým olejom do krémovitej konzistencie. Hotovo, domáci peeling je na svete! Sprchu bude treba trochu vyčistiť, ale za tú vôňu a pocit jemnučkej pokožky to rozhodne stojí!

mozaika – ukladať rozličné prírodniny a vytvárať z nich obrázky je u detí obľúbená zábava. Tak prečo pre zmenu neskúsiť aj kávu ;-)

starodávny papier – naneste hrubým štetcom kávu na obyčajný kancelársky papier a po jeho zaschnutí je na svete papier s nádychom dávnych čias – zahnednutý, jemne zvlnený. Keď mal prostredný syn obdobie rytierov, miloval kresliť rozličné mapy  tajné správy na tieto zahnednuté papiere, potom ich stáčal do rolky a stuhou previazané odkladal do tajných skrýš. Taká maličkosť  ako parádne vie podnietiť detskú predstavivosť!

akvarel – ak chcete svoje maľovanie pozdvihnúť na vyšší level, namiešajte si z kávy paletu akvarelových farieb. Síce sa budete musieť obmedziť na odtiene hnedej, o to však môže byť výsledok zaujímavejší. Ako na to? Do malých nádobiek (my sme použili tvorítka na ľad) nasypte instantnú kávu, do každého vždy menej a menej. Potom prikvapnite do každého rovnaké horúcej vody, aby sa káva rozpustila. Vznikne vám takto niekoľko odtieňov hnedej. Potom už len maľujte na akvarelový papier, od svetlých odtieňov postupne k tmavším.

Ako to už pri akvareli chodí, treba byť trpezlivý a priebežne nechať maľbu zaschnúť, aby sa nám všetko nezlialo do jednej hnedo-hnedej machule :-) Aj keď som absolútny odporca instantnej kávy, musím povedať, že takéto maľovanie má svoje čaro a zabavila som sa aj ja :-)

Tak toto sme vyskúšali a ktovie, čo ešte ďalšie vyhútame. Celkom sa mi to páči! Príjemné tvorivé chvíle želáme aj vám!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.