Keď tu pred niečo vyše mesiacom letel Halloween, na sociálnych sieťach sa viedli divoké diskusie o tom, či ho sláviť alebo nie. Jedni tvrdili, že v kresťanskej Európe nemá svoje korene, druhí zas že no a čo, prečo sa nezabaviť, veď to s vierovyznaním nemá nič spoločné. Keď som nad tým uvažovala, napadlo mi, prečo z iných kultúr preberieme práve Halloween, prečo neoslavujeme napríklad Chanuku alebo čínsky nový rok.

Teraz tu bol deň vďakyvzdania, ale čo k nám z neho doletelo? Akurát tak Black Friday. Drvivá väčšina tunajších ľudí netuší, čo by to tak mohlo znamenať, ale hlavne že sú tu tie zľavy, hurá, poďme nakupovať, čo nám netreba, veď je to lacné! Pritom ak by som si mala z inej kultúry vybrať sviatok ja, bol by to práve Deň vďakyvzdania.

História jeho vzniku sa nás síce netýka, osobne však nepoznám cudzí sviatok s krajšou myšlienkou. Byť vďačný. Aké jednoduché. A aké zložité zároveň. Vo všednosti bežných dní na vďačnosť akosi neostáva čas. Možno počas sviatkov… možno na konci roka? Kedy bývame najviac vďační? Úplne ideálne by bolo, byť vďačný každý deň. Už len zato, že ten deň nastal.

Sama viem, že mám tendenciu brať veci za samozrejmé. Zlostiť sa, keď ma deti prídu budiť príliš skoro. Byť nervózna, keď sa veci nedejú podľa mojich predstáv. Alebo len jednoducho upadnúť do stereotypu a fungovať na „autopilota“.

Pritom každý deň sa niečo krásne udeje. Fakt každý! Aj ten najsivší a nudný. Viem to, pretože som si dala predsavzatie, že každý deň urobím jednu fotku. Odkedy mám foťák vyložený na stole v pohotovosti, skutočne si všímam, že JE čo fotiť. Toto je prehľad uplynulého týždňa u nás. Za toto som tento týždeň vďačná.

zo_zivota1

Za malého upišťaného človiečika, čo tak rád objavuje nové veci a ešte radšej pomáha v kuchyni.

zo_zivota3

Za kreativitu, ktorou deti oplývajú a ktorej sa pri nich denne učím.

zo_zivota2

Za pokojné večery, keď slniečko zapadá a rytmus dňa sa spomaľuje…

zo_zivota5

zo_zivota4

Som vďačná za svoju rodinu, deti, za všetko, čo máme a čím sme. Dúfam, že na to nebudem veľmi často zabúdať :-) A to isté prajem aj Vám – mnoho dôvodov na vďačnosť, ale hlavne – nezabúdajte byť vďační. Nakoniec ani nepotrebujeme preberať cudzie sviatky. Dňom vďakyvzdania môže byť každý deň.

 

4 komentáre on Deň vďakyvzdania

  1. Dakujem .Je to tak .Aj ja si to tak vecer poviem ked uz moji dvaja spunti spia
    …ze aki su krasni dakujem.A to zaspavaniu predchadzala vlna vsetkeho mozneho vymyslania,ktore som myslela ze snad ani neskonci.A potom ked uz spia…alebo ked sa im nieco podari,povedia mi nejaku ,,mudru,,detsku hlasku,alebo len tak ako velmi ma lubia ❤❤❤ …vtedy si poviem dakujem .
    Vela napadov prajem

  2. Ďakujem krásne sa všetky komentáre :-) Som veľmi rada, ak potešilo, povzbudilo, pri srdci zahrialo ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.