Ak sa v lete budete túlať po Slovensku, možno budete mať cestu aj cez Donovaly. A možno by ste sa tam chceli zastaviť v rozprávkovom areáli zvanom Habakuky. My sme tak urobili práve v deň ich narodenín. Keď sa tam chcete vybrať, odporúčam pozrieť si ich program a navštíviť ich v čase, keď prebieha nejaká akcia. Vtedy sa tam totiž hrajú rozprávky, po areáli pobiehajú tematicky poobliekaní ľudkovia a určite to má viac toho správneho šmrncu.

habakuky8

Naše decká hneď po vstupe trielili k ihrisku. Najprv mi dobre stúpol adrenalín, že sme ich teda zobrali na pekne drahé preliezky, našťastie sa ale relatívne rýchlo odtiaľ dostali a mohli sme si prezerať, čože to tu vlastne všetko majú.

habakuky3

A veru bolo na čo pozerať. V prvom rade je tu viacero domčekov, ktoré predstavujú jednotlivé Dobšinského rozprávky. habakuky7

Aj takéto čudo – mlynček.habakuky1

V kreatívnom domčeku si najstaršia vyrábala pohľadnicu a my ostatní sme obdivovali tento parádny model Slnka, Zeme a Mesiaca. Krásne zobrazuje ako sa Mesiac otáča okolo Zeme a spolu s ňou zas okolo Slnka. Už aj hútam, ako by sme si niečo podobné vyrobili doma.habakuky2

Starší dvaja absolvovali všetky rozprávkové predstavenia, z tých však fotky nemám, lebo najmladšiemu (6mes.) to bolo prihlučné, takže som sa s nim viac-menej len prechádzala. Decká si však veľmi pochvaľovali, tatino súhlasil, spracovanie rozprávok bolo pekné, aj s rôznymi efektami.

Okrem rozprávok sme tu videli ozajstného kováča ako v ozajstnej peci roztavil železo a ukul ozajstný klinec! Š. o tom najbližšie tri dni rozprával každému koho stretol :) A ešte si vyskúšal meč, ako inak.habakuky4Hneď oproti kováčskej dielni pracoval ujo zvončekár a vyrábal zvončeky.habakuky5A ešte aj múzeum lyží sme objavili. Pamätám si, že také niečo mal aj môj ocko. habakuky6

Ako mínus hodnotím dve veci. Prvou sú peniaze. Je síce krásna myšlienka, že v habakukovskom svete sa platí habakukovskou menou, v praxi je to však otrava. Aspoň pre mňa. Vyložene neznášam na takýchto akciách meniť eurá za strieborné mince/žetóny/hocičo iné. Skrátka dopredu neviem, koľko toho v ten deň miniem a bežať meniť peniaze zakaždým, keď si dieťa spomenie, že by si ešte dalo nanuk… nuž, nie je to môj obľúbený šport. A meniť habakuky späť na eurá sa pre istotu vôbec nedá. Druhou je ponuka jedla. My sme si jedlo nezbalili a tak sme ostali hladní. V deň našej návštevy bola reštaurácia mimo prevádzky a v náhradnom bufete boli na výber hranolky a hotdogy. V slovenských ľudových rozprávkach tak americké jedlo, no teda!

Výlet však celkovo hodnotím pozitívne, v dnešnom svete molitanom potiahnutých interiérových ihrísk je to príjemná zmena :) Deti majú možnosť vidieť klasické ľudové rozprávky, ktoré, povedzme si na rovinu, už čím ďalej tým viac upadajú do zabudnutia.

Tak si teda pozrite ich webku a hurá na výlet! Príjemný zážitok a krásne leto prajem!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.