Posledné dva roky sa so mnou stále čosi ťahá. Len drobnosti, tu a tam. Chronická únava, kŕče z tetánie, migrény, občas vyrážky po celom tele… Nad všetkým sa dalo mávnuť rukou a povedať si, že to stres, rýchla doba, čo už, starnem…Keď už toho bolo priveľa, posťažovala som sa kamarátke a tá utrúsila čosi o autoimunitných chorobách. Na termín k alergológovi sa čaká pár mesiacov, nuž ako si skrátiť čas, ak nie zisťovaním informácií po internete.

A tak som sa dostala k názoru, že správnou stravou sa dá mnohému pomôcť. No to mi je novinka! Veď predsa celý život sa snažím zdravo jesť. Lenže ukazuje sa, že pojem „zdravá strava“ je veľmi relatívny a rôzni ľudia si pod tým predstavia rozličné veci. Logika mi hovorila, že nech už je výživový smer taký či onaký, za zdravé sa nedajú považovať komerčne spracované potraviny napchaté chémiou, farbivami a všelijakými stabilizátormi. Tým som sa vždy aj vyhýbala. Ale je tu toho viac. Aj medzi nespracovanými potravinami sa nájdu silné alergény. A tie vedia urobiť v tele pekný neporiadok.

Zjednodušene povedané, na myšlienke vyradenia všetkých alergénov zo stravy stavia tzv. autoimunitný protokol. Nebudem to tu rozpisovať dopodrobna, viac info nájdete napríklad na tejto stránke alebo po zadaní tohto výrazu do vševediaceho googla ;-) Chcem sa len podeliť o svoje skúsenosti.

Po naštudovaní viacerých zdrojov mi to dávalo zmysel. Aj po skúsenostiach ešte z pubertálnych čias, keď mi celkom evidentne škodila pšeničná múka, no biopsia nikdy nepreukázala celiakiu. Povedala som si, že to teda skúsim a uvidím. Skočila som do toho rovnými nohami, teraz alebo nikdy. Začala som hneď nasledujúce ráno eliminačnou diétou. To znamenalo vylúčiť zo stravy všetky potenciálne alergény. VŠETKY. Nie len lepok a všetky obilniny, strukoviny, zemiaky, ale tiež všetko mlieko, mliečne výrobky, vajcia, alkohol, dokonca aj moju milovanú kávu. Ostala zelenina (aj to s výnimkou ľuľkovitých druhov – paradajka, paprika, baklažán), ovocie a mäso. S tým posledným som mala ako dlhoročná vegetariánka najväčší problém, preto som sa zamerala hlavne na ryby a prípadne ak sa mi podarilo zohnať niečo z domáceho chovu.

Prvé tri dni, to bol úplný masaker. Mala som dojem, že nemôžem jesť absolútne nič. Všetko mi zrazu pripadalo ako potenciálny alergén zo „zakázaného“ zoznamu. A ešte káva, och, ako som vôbec mala udržať oči otvorené?! Na štvrtý deň sa to začalo zlepšovať. Namiesto kávy som si robila čaj z čerstvých byliniek. Zvykla som si, čo môžem jesť a naučila sa variť z tých pár surovín rozličné obmeny. Po týždni som si uvedomila, že káva mi viac nechýba a v pohodíčke fungujem bez nej. A čo je najlepšie, konečne som sa kvalitne vyspala! Normálne tak, že som večer zaspala a ráno sa zobudila oddýchnutá. To sa mi veru nestalo už poriadne dlho.

Na tejto celkom prísnej prvej fáze eliminačnej diéty som vydržala tri týždne. Odporúča sa až mesiac, ale priznávam, že kvôli mnohým stresovým záležitostiam, ktorými doma práve prechádzame, som si chcela prácu zjednodušiť a pridala som vajíčko. Tak sa mi zase o trochu rozšíril repertoár možných jedál a ďalší týždeň prešiel ani som sa nenazdala… až som si uvedomila, ako mi je dobre a že bežná strava mi už ani nechýba.

Nebudem tvrdiť, že som sa zázračne vyliečila zo všetkých svojich problémov. Na odber krvi pôjdem tak či tak, sama som zvedavá, čo sa tam ukáže. Viem len to, že sa cítim omnoho lepšie. Žiadne nadúvanie, žiadne pálenie záhy, mám viac energie, dokonca žiaden PMS. Večer sa neprehadzujem dve hodiny v posteli, zaspávam hneď, ako si ľahnem. Vážim toľko, ako naposledy pred 8 rokmi. Príjemným bonusom je tiež pocit „čistej hlavy“. Skrátka, necítim sa tak vystresovaná zo všetkého, beriem veci oveľa pokojnejšie.

Áno, je to značne obmedzujúci spôsob stravovania. Dlhodobo sa takto asi fungovať nedá. Ale vlastne to ani nie je potrebné. No teraz, v čase dozrievania všetkej zeleniny a ovocia, by bola škoda to nevyužiť a nevyťažiť maximum. Preto som do toho šla a neľutujem. Takéto „generálne upratovanie“ v strave ma naštartovalo aj v iných oblastiach. Raz darmo, už Hippokrates hovoril, že jedlo má byť liekom… a mal pravdu. Ak sa cítite vyčerpaní a potrebujete zresetovať, poďte do toho! Stále je na to skvelé obdobie. Pred zimou sa nadopovať vitamínmi, to nikdy nie je na zahodenie ;-) Tak držím palce a povzbudzujem – dá sa to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.