Keďže história je momentálne u nás horúca téma, odráža sa to aj na výbere kníh. A nielen tých vzdelávacích encyklopédií, aj beletrie. Alebo ideálne, ak jedno s druhým súvisí.

Sériu kníh Detektívi v čase sme si obľúbili hneď na prvý pohľad. Tieto knihy sú ďalším dôkazom toho, že dejepis nie je žiadna nuda. História je plná všelijakých príbehov a takisto ponúka veľký priestor pre fantáziu a vymýšľanie ďalších. A spojením reálnych historických osôb a udalostí s trochou fantázie môže vzniknúť originálny a pútavý spôsob, ako decká priviesť k záujmu o dejiny, či spestriť im klasické vyučovanie.

Hlavní hrdinovia – detektívi – sú traja kamaráti Kim, Julián, Leon a ich mačka Kija. Vlastnia kľúč od knižnice v starom kláštore, kde sa nachádza miestnosť nazývaná Tempus, ktorá ich dokáže preniesť do minulosti. Dva najnovšie diely z tejto série, ktoré vydavateľstvo Verbarium vydalo v tomto roku sa týkajú starovekého Egypta. Dej prvej z nich, nazvanej Záhadná smrť Tutanchamona, sa odohráva v roku 1327 pred naším letopočtom. Deti sa pri návšteve výstavy v múzeu dozvedia o záhadnej smrti mladého faraóna Tutanchamona a rozhodnú sa, že sa prenesú práve do obdobia pred jeho smrťou, do starovekého Egypta, a prípad preskúmajú.

Keďže vedia, čo panovníka čaká, snažia sa jeho smrti zabrániť. No dobre vieme, že to takto nefunguje :-) Vďaka ich plánom si ale „zavaria“ na niekoľko nebezpečných situácií.

Tutanchamona sa týka aj ďalší diel – Faraónova kliatba. Dej tejto knihy sa ale odohráva dávno po jeho smrti, v roku 1922, keď britský archeológ Howard Carter objaví jeho hrobku. Tento významný objav sa však neobíde bez záhadných okolností. Umiera viacero jeho spoločníkov a napokon je samotný Carter obvinený z vykradnutia faraónovej hrobky.

Keďže deti sa už s príbehom Tutanchamona stretli, okamžite ich zaujme aj tento príbeh, V knižnici si vyhľadajú čo najviac informácii o Carterovi a jeho archeologickom tíme a napokon sa pomocou Tempusu prenesú do Údolia kráľov, v čase, keď práve prebiehal archeologický výskum.

V oboch knihách, a vlastne v celej tejto sérii, deti vstupujú do úlohy detektívov a snažia sa vypátrať historické súvislosti, pozadie udalostí, príčiny toho, čo sa stalo. Niekedy chcú dianie ovplyvniť, niekedy si môžu mnohé iba domyslieť. Samozrejme, záhady ostávajú záhadami a v detskom príbehu sa nevyriešia, no aj tieto príbehy dávajú čitateľom nový pohľad na vec. Nie všetky fakty sú ozaj faktami, mnohé si aj samotní vedci iba domysleli a my sa aj tak nikdy nedozvieme, ako to bolo naozaj. No veľa vecí sa dá pochopiť práve aj vďaka príbehom, ktoré sú pre deti veľmi príťažlivé, keďže sa s hlavnými hrdinami veľmi jednoducho identifikujú.

Veľmi sa mi tiež páči, že v závere knihy je spísaný slovníček pojmov, ktoré sa v texte objavili. V príbehu sú tieto pojmy písané kurzívou, takže ak sa mladý čitateľ pri čítaní stretne s niečim, čo nepozná, môže si rovno nalistovať cudzie slovo v slovníčku, zistí, o čo ide, a spokojne pokračuje ďalej.

Za seba tieto knihy rozhodne môžem odporúčať. Naši už majú prečítanú celú sériu, len tak, zo zvedavosti, pri preberaní dejepisných udalostí sa ale vracajú k jednotlivým dielom podľa obdobia, v ktorom sa dej odohráva. Mňa samotnú knihy nadchli a zisťujem, že to prepájanie historických skutočností a vymyslených príbehov je naozaj zaujímavé, a otvára nám mnoho možností na diskusiu. Vydavateľstvu Verbarium opäť raz ďakujem za obohatenie našej domácej knižnice a veľmi sa už teším na ďalšie ich skvelé novinky! :-)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.