Jar je konečne tu a to znamená, že môžeme opäť vytiahnuť túlavé topánky a vydať sa na cesty :)

Ako rozcvička pred začiatkom sezóny môže padnúť vhod návšteva obce Herľany. Nachádza sa približne 30km východne od Košíc a nájdete v nej vzácnosť európskeho významu – studený gejzír. Najbližší takýto gejzír sa nachádza v Nemecku a potom až na Islande!

gejzir2

Keďže ide o prírodný úkaz, vystihnúť jeho erupciu je vcelku zábava. Potvora si nevyberá a pokojne chrlí vodu uprostred noci. Alebo o tretej ráno. A tak podobne. Predpokladaný čas erupcie si môžete vyhľadať napríklad na stránke obce Herľany. My sme v Herľanoch boli už viackrát, vystihnúť gejzír v akcii sa nám podarilo dvakrát. Okolo gejzíru je menší park s preliezkami, kde si decká môžu skrátiť chvíle čakania na hlavnú atrakciu.

gejzir3

Erupcia trvá približne 25 minút, vo svojich slávnych časoch gejzír striekal do výšky 15 metrov, teraz je to možno polovica. Myslím, že to závisí aj od aktuálneho počasia, máme skúsenosť, že keď bolo príliš sucho, erupcie sme sa nedočkali, po daždivejších dňoch to bolo lepšie.

gejzir4

Keď ste už gejzír videli a domov sa vám ešte nechce, môžete sa trochu zahrať a pohľadať „kešku“. Súradnice si vyhľadajte na http://www.geocaching.sk/ (na stránke sa treba registrovať).

gejzir1

A ak máte chuť na turistiku, môžete sa od gejzíru vydať ešte opačným smerom – na Rankovské skaly. Vyhradiť si treba približne tri hodiny. Trasa má niečo vyše 10km, max. nadmorská výška je 790m.n.m. Vrelo odporúčam držať sa značky, hľadaním skratky si výlet akurát tak predĺžite (však drahý? ;)) Zhora je krásny výhľad na široké okolie.

Tak teda príjemné dni a hurá do prírody!

2 komentáre on Herliansky gejzír

  1. JA som tam bola už 5 krát, ale ani raz som erupciu nevidela.. snáď tento rok keď pôjdeme aj s Adamkom sa nám to podarí :-)

    • fakt? no teda, tak my sme na tom lepšie :) tiež sme boli 5x ale z toho 2x sme gejzír aj videli :) skúste niekedy po daždi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.