Iste ste si už všimli, že k montessori pedagogike mám veľmi blízko :-) Aj to tak u nás doma vyzerá. Ak vám tento prístup tiež imponuje a chceli by ste pre svoje deti pripraviť príjemné prostredie pre hru a objavovanie, tu je pár inšpirácií od nás pre vás.

Keďže máme tri deti, vo veku 11, 9 a 3,5 roka, naše montessori prostredie je pomerne pestré, čo sa týka aktivít, aby si to svoje našlo každé z detí. Prešli sme mnohými zmenami, skúšali sme viaceré možnosti ako a kde umiestniť nábytok, čo s čím skombinovať, či materiály deliť podľa veku alebo ich mať spolu. Najprv sme sa najviac prispôsobovali potrebám najmladšieho, dokonca som (na manželovu veľkú radosť :-)) sťahovala materiály z jednej izby do druhej. Náš dom je trochy atypický, takže izby sú relatívne malé a tak sme sa napokon rozhodli, že priestor pre deti vyčleníme v podkroví, ktoré sme dovtedy využívali len na skladovanie haraburdia. Vzniknutý priestor bol voľný, bez priečok, takže veľa možností ako rozložiť police tu nebolo – jednoducho sme ich rozložili pozdĺž najdlhšej steny, plus sme navŕtali niekoľko políc na jednu stenu, ktorá tvorí skosený roh domu.

Najmladší nám medzitým podrástol, takže väčšinu „bábätkovských“ pomôcok sme už vyradili a vytvorili sme mu menší priestor so zmyslovými pomôckami, zopár aktivitami praktického života a farmou so zvieratkami.

Ostatné pomôcky sme zoradili podľa tém a každý si z nich vyberá veku primerané aktivity. Každý má tiež svoj koberček aj stolík, a môže si vybrať, kde bude pracovať. Na šikmej stene je matematické oddelenie. Na zemi a na spodnej polici sú pomôcky pre najmladšieho, aby na ne dobre dosiahol. Pre veľkých sú pomôcky umiestnené vyššie, plus je tu váha, silomer a magnety, ktoré časom presuniem ku fyzike. Jediným, čo sem nepatrí, je abecedná skrinka, ktorá mi rozmermi nesedí do jazykového oddelenia, takisto to musím ešte nejak prešpekulovať :-)

Tu už je spomínaná časť s jazykovými materiálmi. Opäť, nižšie umiestnené sú pomôcky pre najmladšieho, slovné druhy a veci týkajúce sa gramatiky sú vyššie (na fotke ich nevidno). Do priestoru som zakomponovala aj viaceré (nenáročné) izbové rastliny – starostlivosť o ne je tiež súčasťou praktického života, spoznávanie ich názvov a životných potrieb zas rozvíja vedomosti z oblasti botaniky.

Do prostredia sa stále snažím doniesť aj rôzne predmety či dekorácie, ktoré sa vzťahujú ku konkrétnemu ročnému obdobiu. Sporadicky veci obmieňam, pretože sa časom opozerajú a už nelákajú k aktivite.

Z druhej strany okien sú police s materiálom z geografie, histórie a biológie.

Tento rok nám pribudol „naozajstný“ mikroskop – pre veľkáčov úžasná pomôcka. Ani nechcite vedieť, čo všetko už s ním pozorovali :-)

Na vrchu políc majú deti podnos s všelijakými nálezmi – mušľami z pláže, obrovskej šišky, ktorú sme dovliekli zo Španielska, nespočetné množstvo kameňov, skrátka, pravé detské prírodné cennosti. Dole sú v jednotlivých „okienkach“ políc materiály z botaniky, zoológie aj čosi o biológii človeka.

Napokon je tu priestor pre geografiu a históriu. Staršie deti tu tiež majú uloženú svoju zbierku kameňov.

Materiál pre tvorivé aktivity tiež vystriedal rôzne miesta, ale keďže deti sú tri a ich záujmy rôznorodé, skončili sme pri stojane na kolieskach a tak si každý môže pohodlne a rýchlo preniesť všetko náradie ku stolíku, kde práve pracuje.

Teda takto vyzerá náš priestor pre spoznávanie a hru. Samozrejme, náš dom má svoje špecifiká a museli sme sa im prispôsobiť, tak ako sa aj vy budete prispôsobovať tomu svojmu. Rovnako veľa závisí od počtu detí, ak máte 1-2 deti, určite toho budete využívať menej ako naša trojka. Aby som to ale zhrnula, základné zásady zariaďovania priestoru v montessori štýle sú:

 • nízke otvorené police – jednoduchá dostupnosť hračiek a pomôcok
 • materiály uložené prehľadne – každá vec má svoje miesto
 • menej je viac – radšej mať naraz vyložených menej vecí a obmieňať ich, aby priestor nepôsobil preplnene a tým odvádzal pozornosť
 • estetickosť – steny ozdobte peknými obrazmi, pridajte izbové rastliny, farby voľte opatrne, nech miestnosť pôsobí sviežo a pokojne

No a na záver sľúbené prekvapenie. Iste ste si všimli krásnu mapu sveta v montessori farebnom prevedení. Už nie raz som spomínala, ako veľmi dlho som také niečo hľadala a skutočne aj po čase musím potvrdiť, že to bola skvelá kúpa. Jediným problémom bolo, že ju vyrábajú v Poľsku a poštovné prišlo vcelku draho. Ale pán majiteľ je milý chlapík a že idú tie Vianoce, vybavil to s poštovným takto – každý si teraz môže sám objednať cez jeho eshop mapu podľa svojho vkusu a on to potom naraz pošle ku nám na Slovensko. A teraz tá najlepšia časť! Ak si nakúpite nad 40€, poštovné máte úúúplne zadarmenko! Presné podmienky celej akcie nájdete na tejto stránke.

Do pozornosti ešte dávam zopár perfiš noviniek, ktoré som u nich objavila. Okrem klasickej mapy sveta majú aj podložku, na ktorej sú len obrysy kontinentov a dieťa môže kontinenty podľa tvaru priradiť samo. Škoda, že ju nemali vtedy, keď som ja kupovala svoju :-) Mrknite video, vyzerá parádne. Takisto zaujímavo vyzerajú drevené výrobky zn. Wooden city – nástenná mapa a glóbusy.

 

Pribudla tiež zaujímavá možnosť, ako svoje mapy premeniť na nástennú dekoráciu – ak ich práve nemáte rozložené na zemi, môžete si pomocou suchého zipsu jednoducho zavesiť na stenu a opakovane skladať dolu, podľa potreby. Systém na uchytenie nájdete tu.

Skutočne si myslím, že je z čoho vyberať a ak tú svoju mapu ešte nemáte, za týchto podmienok je priam ideálny čas si ju obstarať. Pri kúpe ako bonus dostanete kartičky k mape ako pdf. Tak nech sa páči, urobte radosť svojim deckám – a tak trochu aj sebe ;-)

 

6 komentárov on Montessori doma – ako zariadiť detskú izbu

 1. Dobry den, mate to naozaj krasne :-) ako je mozne mat takyto poriadok pri troch detoch? Je to tak stale pekne usporiadane? Prezradte prosim ako inspirovat deti k upratovaniu, pripadne k nerozhadzovaniu vsetkeho co je v polickach? :-)

  • Vďaka za komentár Stanka :-) Poriadok v tejto miestnosti sa snažím udržiavať čo najviac, občas ostane niečo vytiahnuté, napr. ak si porozkladajú farmu, tak pár dní môže ostať rozložená… Inak ale platí zásada – keď som skončil, odkladám. V týchto policiach sa to celkom darí udržiavať, lebo jednoducho vidieť, že veci majú svoje miesto, tak sa to priam „pýta“ odložiť čo kde patrí :-) V detskej, kde majú chalani Lego, to je iná pesnička, je tam hotové mínové pole :-D neustále niečo stavajú a rozoberajú… no sme takto dohodnutí, že v tej jednej izbe môže byť halda lega ale tam kde sa učíme sa všetko odkladá ;-)

 2. Dobry den, mate to doma velmi pekne. Mozem poprosit o informaciu, odkial ste kupovala tie drevene bednicky/ skatulky, co mate v polickach? dakujem

  • Ďakujem za komentár Maťka :-) Neviem, ktoré bedničky konkrétne myslíte, no máme ich z rôznych zdrojov. Niektoré sú originál od pomôcok, niečo vyrobil manžel, tie väčšie mám z Hornbachu, menšie kade niečo vidím, kupujem :-) Napr. Tedi, Kik, alebo z internetu napr. kreamax.sk alebo crafty.sk

 3. Dobrý deň, máte nádhernú izbu, chceli by sme tiež podobnú policu pre malú ako je tá vaša biela s otvorenými priestormi. Viete mi poradiť kde hľadať? Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.