Pani jar si tohto roku dáva pekne načas a tak ešte stále veľa času trávime vnútri. Ešteže máme tie knihy, všakže? A aké výborné!

Vždy, keď vychádza nejaká novinka, ktorá má v názve „Montessori“, neviem sa ubrániť myšlienke, či to bude len komerčný lákač zákazníkov alebo ozaj niečo k veci. Či je tak či onak, vždy sa chytím a netrpezlivo čakám, kým kniha vyjde a nutne ju musím mať. Z vedeckých dôvodov, tomu snáď rozumiete :-) Musím predsa prvá-najprvšia vedieť, či je to niečo, čo stojí za to.

Keď sa mi do rúk dostal Montessori zošit Príroda, úplne som zaplesala. Čestné slovo, lepší pracovný zošit pre deti som zatiaľ nevidela! A to som ich videla kopec, aj o tom vám čoskoro porozprávam. Ale poďme zatiaľ k tejto.

Autorkou je francúzka Marie Helene Place, ktorej meno si možno pamätáte z kníh 60 montessori aktivít pre bábätko a tiež 100 aktivít montessori – pripravujem svoje dieťa na čítanie a písanie. Obe mám veľmi rada, takže som tušila, že aj táto bude fajn.

Zošit však predčil moje očakávania. Síce ma spočiatku trochu zarazila hlavná postava – chlapček, ktorý celý čas nosí čiapku v tvare zajačích uší, ale rýchlo som to ilustrátorovi odpustila. Kresby sú prekrásne, jemnučké a úžasne realistické.

Čiernobiele stránky sa striedajú s farebnými, úlohy zamerané na činnosti v prírode s tými skôr interiérovými. Obrázky sú jednoznačné, najmladší synček vďaka nim začal sám popisovať, čo sa kde deje a vymýšľať si krátke príbehy. Veľmi rád si tiež prezerá dvojstránky, na ktorých treba v takmer rovnakých obrázkoch hľadať malé rozdiely.

Typicky „montessoriovské“ sú kartičky s pojmami z botaniky, kde sa deti naučia názvy jednotlivých častí listov, kvetov, stromov a podobne. Zoznámiť sa tu môžeme tiež s tvarmi listov, spoznáme najbežnejšie lúčne kvety, lesné huby či známe vtáky.

V knihe je niekoľko zadných strán vyhradených pre nalepenie vylisovaných kvetov a tak si deti vlastným herbárom môžu knihu dotvoriť. Takisto tu môžu nalepiť odtlačky kôry stromov, ale tiež dokresliť svoje vlastné návrhy ako napr. vzor koberca či ozdobnú iniciálu. Z knihy si takisto môžete vystrihnúť pexeso s tvarmi stromov a ich listov, a tiež zahrať si hru o zbieraní jabĺčok.

Nechýbajú tiež recepty, návody na rôzne aktivity s prírodninami, pestovanie semienok, pozorovanie hmyzu, ale aj stránky na vyfarbovanie, spájanie podľa čísel a podobne.

Za nás teda môžem odporúčať všetkými desiatimi! Tento zošit na mňa urobil ozaj výborný dojem. Ak by som si mala vybrať pre dieťa len jeden jediný, bol by to práve tento. Tak ak ho ešte nemáte, nech sa páči, objednávajte napríklad rovno na webe vydavateľa www.svojtka.sk. Samozrejme spolu aj s ďalšími skvelými knihami :-)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.