Jednoduché párovanie dvojíc na rozličný spôsob robíme s najmladším už pekne dávno. A stále ho to baví :-) Najprv farby jedna k druhej, potom zvieratká figúrky ku kartičke. Nech sa ale predsa trochu posunieme, vymýšľame si obmeny.

Vyšší level párovania zvieratiek je priradenie zvieratka jeho tieňu. Dieťa už nevidí všetky detaily, musí sa zamerať len na správny tvar a nenechať sa zmiasť. Na Pintereste je takýchto kartičiek kopec, stačí si vybrať podľa témy, vytlačiť, vystrihnúť a nechať dietko realizovať sa.

Ďalším typom párovacej úlohy môže byť tak trochu hra s farbami – priraďovanie pozitívu k negatívu. Na toto som vytlačiteľné predlohy nenašla, nuž som si ich vyrobila :-) Ak máte záujem, nech sa páči, môžete si ich stiahnuť.

V montessori herničke sa mu tiež zapáčilo párovanie rozdelených motýľov – hľadal krídla, ktoré k sebe patria a spolu vytvoria krásneho motýľa. Tu sa zas trénuje vnímanie zrkadlového obrazu.

V obrázkových knihách radi hľadáme dvojice či viaceré podobné obrázky. Synček dokola veľmi rád listuje v knihe O prírode, ktorá je na tento účel úplne úžasná, pretože deti nabáda práve k tomuto hľadaniu malých obrázkov skrytých v tom veľkom.

Že to synka stále baví, tomu som rada. Tento tréning vizuálneho vnímania vraj pomáha v neskoršom veku pri čítaní a rozoznávaní tvarov písmen, čísel, písaní, riešení matematických úloh či iných praktických činnostiach. Pre staršie deti sa dajú pripraviť náročnejšie úlohy, napríklad k jednému obrázku dať na výber 5 rôznych tieňov, ktoré sa líšia v rozličných detailoch a nechať ho vybrať správny. Alebo sledovať dva podobné obrázky a hľadať na nich rozdiely. A určite aj veľa ďalšieho, no o tom už zas nabudúce :-)

1 Comment on Nájdi, čo k sebe patrí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.