Priznám sa, že u nás sa Deň detí veľmi špeciálne neoslavuje. Keďže s deťmi trávime veľa času, „deň detí“ je skoro každý deň :-) A k deťom patria hry, no nie?Spoločenské hry sú síce v našej rodine dominantou ocka, no občas sa nájde aj niečo, čo zaujme mňa. A takto som objavila Cardline.

Dobre o sebe viem, že som veľmi vizuálny typ, takže niet divu, že hra si ma získala práve dizajnom. Obrázky sú tak krásne, že si ich rada prezerám len tak, mimo hry. O tom, ako sme hru Svetobežník využili pri poznávaní krajín, som písala už v minulom článku. No tento týždeň sme od našich milých priateľov dostali ďalšiu z tejto série – Svet zvierat – a pri nej som usúdila, že si tieto hry zaslúžia samostatný post :-)

Už na prvý pohľad ma zaujalo balenie hier. Karty sú uložené v krásnej plechovej škatuľke. Možno je to taká maličkosť, ale mňa potešila. Lebo neviem ako u vás, no u nás vždy žolíkové karty v kartónových škatuľkách skončia po pár použitiach tak, že škatuľka je dotrhaná a karty zaviazané starou gumičkou.

Princíp hry je jednoduchý. Každý hráč dostane štyri karty, otočené informáciami nadol. Do stredu sa vyloží úvodná karta popisom hore a hráč, ktorý je na ťahu musí spomedzi svojich kariet vybrať jednu a uložiť ju do radu – buď pred alebo za úvodnú kartu. Následne kartu otočí a podľa údajov na nej zistí, či ju uložil správne. V tejto fáze je to ešte samozrejme relatívne jednoduché. Čím viac kariet je však v rade, tým je náročnejšie rozhodnúť sa, na ktoré miesto presne kartu položiť.

Ak hráč uloží svoju kartu správne, nasleduje ďalší hráč. Ak sa zmýli, kartu dá bokom a potiahne si novú. Vyhráva ten, kto sa prvý svojich kariet zbaví.

V hre Svet zvierat sa dá použiť radenie živočíchov podľa troch kritérií, a to dĺžka, hmotnosť a priemerný vek, ktorého sa dožívajú.

V prípade Svetobežníka sa dá radiť karty podľa štyroch údajov – veľkosti krajiny, počtu obyvateľov, HDP a množstva emisií. Prišlo mi to ako celkom psycho nápad, ale v podstate to tiež čo-to napovie o danej krajine. A tak sa dozvedáme zaujímavé veci a deti sa učia myslieť viac v súvislostiach.

Hra je rýchla, veselá a človek sa pri nej podozvedá kopec vecí! Asi tak nejak si predstavujem učenie, veď sa nemusia tie decká stále len čosi memorovať, no nie?

V podobnom duchu vyzerajú byť aj hry zo série Timeline, najbližšie sa chystám na Vynálezy, tak dúfam, že budeme rovnako nadšení :-) A ak máte tip na super hru, poteším sa v kometároch ;-)

Krásny štart do nového mesiaca želám!

 

1 Comment on Náučné hry Cardline

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.