Zo svojich školských čias si stredovek pamätám len ako dobu temna, vojen a upaľovania bosoriek. Veru, nijako som sa na túto tému netešila. No ukázalo sa, že išlo iba o moje predsudky. Každá doba má svoje dobré aj zlé stránky, no ako to už s históriou býva, má nás čomu naučiť.

Chalanov samozrejme najviac zaujali rytieri a hrady. Mňa zas nesmierne fascinujú vysokánske sakrálne stavby, zvlášť, keď vezmeme do úvahy, že v tom čase ich ľudia stavali bez žeriavov a všelijakej modernej techniky! Nuž sme sa pustil do bádania zo všetkých strán.

Prvé na pretras prišli rytierske legendy, kráľ Artuš a spol. No doviedlo nás to aj k historickým skutočnostiam, ako to bolo s tými hradmi, prečo sa stavali, ako sa tam asi žilo. V tomto smere je naozaj úžasné, aký je pestrý výber kníh v dnešných knižniciach a kníhkupectvách. Doslova každý si niečo nájde, aj si trúfam povedať, že keby sa dejepis neučil vo forme okresaných údajov v učebnici, viac detí by v ňom našlo zaľúbenie.

Môj synátor má mimoriadne rád údaje zoradené do chronologických časových osí. Asi neprekvapí, že kniha Časopédia je u nás doslova zodratá od neustáleho čítania. No zároveň jeho samotného inšpirovala k vytvoreniu vlastnej časovej osi stredoveku.

Použili sme údaje z viacerých zdrojov a zamerali sa prevažne na zaujímavé osobnosti stredovekých dejín. Výsledok zaberá pol detskej izby. :-)

Aby sme tomuto vzácnemu projektu dodali punc dôležitosti, dostal aj voskovú pečať s monogramom!

V jednej knihe sme narazili na zaujímavý príbeh, akoby denník stredovekého rytiera, v ktorom popisoval rozličné udalosti zo svojho uhla pohľadu. Tak sme si povedali, že je to celkom fajn nápad a dali sme sa do vyrábania takéhoto rytierskeho denníka. Našla som v mojej škatuli naškrečkovaných tvorivých materiálov kúsok hnedej kože, veľký tak akurát, že nám doň vošli papiere zložené na formát A6. Papiere som ponatierala čiernym čajom, pre viac „historický“ efekt. Synátor zas kdesi našiel, ako sa kedysi ručne zošívali knihy a papiere zošil. Nakoniec vnútro prišil k obalu a voilá, originál stredoveký rytiersky zápisník bol na svete!

No predsa by doňho nepísal ceruzkou či guľôčkovým perom – vytiahli sme pekne atrament a pierko. Ešte viac cool by to istotne bolo s nejakým husacím brkom, to už ale ani moja čarovná škatuľa neobsahovala. :-)

Pri našom bádaní sa pravdaže nedalo vyhnúť zmienkam o feudalizme. O čo išlo, aký to malo pre vtedajšiu spoločnosť význam, no aké tienisté stránky? Aj to bol zaujímavý podnet pre diskusiu.

Napokon prišlo aj na moje obľúbené umenie. Najprv sme si hovorili o románskom a gotickom oblúku a o vitrážových oknách, typických pre stredoveké katedrály. Také jednoduché okná som aj vyrobila – vyrezala z čierneho kartónu, podlepila priesvitnou fóliou a deti z hodvábneho papiera dorobili farebnú vitrážovú výplň. Krásne na tejto aktivite bolo, že sme vedeli zapojiť aj najmladšieho a bavilo nás to všetkých!

Podobne by sa dalo zabaviť aj s rozličnými obrázkovými oknami, vytvorenými pomocou zlupovacích farieb na sklo. Tie sme však už nemali a nové sa mi nechcelo kupovať, tak sme využili len to, čo bolo. Ale ak farby na sklo máte, choďte do toho, vyzerá to krásne! :-)

Ďalšou zastávkou bola byzantská mozaika. Takisto sme sa podozvedali o všelijakých obrovských mozaikách, poskladaných z tisícok dielikov. Tak sme si to skúsili v maličkom a veru, je to prplačka! Aj týmto spôsobom opäť raz vieme oceniť prácu, trpezlivosť a ľudskú schopnosť vytvárať úžasné umelecké diela.

Skúsili sme si tiež maľovať monogram a písať ozdobným písmom. Bavili sme sa o práci prepisovateľov a o tom, aké náročné to bolo pred vynájdením kníhtlače. Spracovania do projektu sa dostalo aj téme „5 najnechutnejších stredovekých povolaní“, čo zaujalo našich chalanov. Bavili sme sa aj o liečbe pijavicami, celkovo podivnej hygiene a stravovacích návykoch, o móde, vikingoch, more a naozaj všeličom možnom. Jeden by neveril, koľko tá „doba temna“ naozaj priniesla a pre vývoj ľudstva znamenala.

Téme stredoveku sme sa nakoniec s prestávkami venovali skoro trištvrte roka. Prepájali sme ju aj s návštevami rozličných pamiatok, ktoré máme vo svojom okolí. Toto rozhodne odporúčam! Ocitnúť sa na nejakom mieste dodáva celej téme oveľa silnejší dojem a atmosféru. Tu v Európe máme zachovalých pamiatok z obdobia stredoveku celkom dosť, škoda to nevyužiť!

PS: Pre viac inšpirácií a zopár materiálov na vytlačenie sa môžete pozrieť na túto moju nástenku na Pintereste.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.