Ešte pred pár dňami som radostne chystala priesady a plánovala otvorenie sezóny v záhrade, dnes ráno ma zase na okne čakal môj najneobľúbenejší – sneh! Spolu s divokým vetrom vytvorili skvelú dvojicu, ktorá sa nám postarala o nedeľný program za zatvorenými dverami domu. No čo je najlepším liekom na mizerné počasie? Predsa dobrá kniha!

K melancholickej nálade a poobedňajšej kávičke som si dnes vytiahla ozajstnú lahôdku, Oscara Wilda. Knihu Šťastný princ a iné rozprávky mám rozčítanú už pár mesiacov. Nie žeby bola nejak dlhá. Naopak, knižočka je to vcelku útla. Príbehy v nej sa však nedajú čítať rýchlo a jeden za druhým. Aspoň ja to tak vnímam.

Aj keď je v názve použité slovo „rozprávky“, rozhodne nejde o klasické, jednoduché rozprávky so šťastným koncom. To ma zarazilo ako prvé. Pretože rozprávky bývajú pre deti a šťastné konce sú… skrátka šťastné. Je príjemné, keď príbeh skončí dobre. Tak nejak to od rozprávok očakávam.

Lenže život tiež nemá stále happy end. Príbehy môžu skončiť aj smutne. Alebo síce skončia šťastne, ale aj tak nám vženú slzy do očí. Alebo ostanú otvorené. A tak nám nechajú priestor pre premýšľanie. Ja, ktorá potrebujem mať veci jasné, potom potrebujem veľa času na úvahy, vytváranie možných scenárov, hútanie, čo tým chcel autor povedať.

Tieto rozprávky teda pre deti celkom nie sú. Vydavateľstvo už na obálke uvádza označenie Young adult. teda dospievajúcu mládež. Ja už som síce iba adult, ale zaujala ma rovnako :-) Alebo možno aj celkom inak. Predsa tínedžer vidí veci inak a aj z príbehu si vezme iné posolstvo než dospelák, ktorý už má čo-to odžité.

Čerešničkou na torte sú príjemné ilustrácie Noemi Ráczovej, ktoré len dotvárajú meditatívnu atmosféru celej knihy.

Pre mňa osobne to nie je kniha na jedno popoludnie. Skôr ju mám ako takú chilli papričku – štipka je fajn, ale naraz by som ju celú nezjedla :-) Niektoré z príbehov som už poznala z rozprávania, niektoré sú ladené mierne nábožensky, niektoré sú smutné, niektoré šťastné, niektoré priveľmi hlboké… Žiaden však nemá prvoplánovú pointu a preto vedie k rozmýšľaniu.

Chcem preto poďakovať vydavateľstvu Verbarium, že touto knihou obohatilo moju domácu knižnicu. A vám ostatným takisto odporúčam po nej siahnuť, prípadne ju podstrčiť svojmu dospievajúcemu potomstvu. Určite v nej každý pár hlbokých myšlienok pre seba nájde.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.