Nedávno som natrafila na túto pomôcku na počítanie – farebné drevené tyčinky. Vraj by to mala byť alternatíva k montessori perlovému materiálu. Najprv som si myslela, že je to pomôcka pre menšie deti na učenie spočítavania. Nie je to však celkom tak. Pri spočítavaní využitie týchto tyčiniek zďaleka nekončí.

tycinky1

A nepripadajú mi ani ako ekvivalent monte perlového materiálu. Zatiaľ čo na monte perlových tyčinkách jasne vidno, z koľkých guľôčok sú zložené, na týchto drevených to také jednoznačné nie je. To je snáď ale jediná nevýhoda. Riešením je položiť si pred seba vrchnák škatule, na ktorom je pekne podľa farby zoradené, ktorá tyčinka predstavuje aké číslo.

tycinky2

Možno len s perlovým materiálom neviem dobre pracovať, no aj keď ho už dlhšie máme doma, deti príliš nezaujal. Na týchto tyčinkách sa mi veľmi páči ich univerzálnejšie použitie.

Ukladaním vedľa seba do riadkov sme si ukázali, akými rôznymi spôsobmi môžeme vyskladať číslo 30.

tycinky3

Tým, že sa dajú ukladať na seba, sme si demonštrovali komutatívnosť násobenia – deti sa na vlastné oči presvedčili že 3×5 je to isté ako 5×3 :)

tycinky4

Na internete som objavila viacero návodov, od škôlkarov po školákov, tu je zopár z nich, schválne vyberám niečo pre tých starších:
prehľad možností https://www.youtube.com/watch?v=E7tfXLT064E
niečo o násobení https://vimeo.com/42305461
zlomky https://vimeo.com/42467169
spočítavanie zlomkov https://www.youtube.com/watch?v=QuJayqMsXE0
Pytagorova veta http://rumphiusromp.blogspot.sk/2008/10/history-mathematics-pythagoras-of-samos.html
Skrátka, možností je mnoho, každý si môže nájsť niečo pre seba :) Na vyhľadávanie si zadajte do googla „cuisinaire rods“.

Vždy ma fascinuje, ako si deti s úlohami poradia sami. A tentoraz ma opäť prekvapil synátor, keď začal skladať tyčinky a komentoval: „aha, to je ako noty, celá nota sa skladá z dvoch polových, štyroch štvrtinových, ôsmich osminových!“ Takže využitie tyčiniek siaha aj za matematiku!

Tyčinky sa dajú zohnať v internetových obchodoch s edukačnými pomôckami. Ak máte záujem, môžete mi napísať a kúpiť ich priamo odo mňa za zvýhodnenú cenu 18€.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.