Kedysi som počula zaujímavý výrok „Ak chceš byť šťastný, tak buď!“. Hm, aké jednoduché, že? Ale aká je realita? Som naozaj šťastná?

projekt_stastia01

Podobnú otázku si položila aj autorka tejto knihy. Áno, máme super život, máme kde bývať, čo jesť, máme rodinu, priateľov. Máme dôvod byť šťastní. A pritom nie sme. Frfleme na počasie, čakáme na „tú správnu chvíľu“, trápime sa nad nezmyslami.

Kniha ma podľa anotácie zaujala, v knižnici ju nemali, tak som aj váhala, či to nebude len slniečková motivačná literatúra, nakoniec som ju ale kúpila. Musím povedať, že neľutujem :-) A neposúvam ďalej, ostane doma, ešte sa k nej istotne vrátim.

projekt_stastia02

Autorka sa rozhodla vyskúšať všetky možné teórie o šťastí a prečítala ozaj úctyhodné množstvo literatúry na túto tému – od klasikov až po moderné diela. Svoj „výskum šťastia“ si rozdelila na jeden rok, každý mesiac sa mala venovať niekoľkým oblastiam. Niektoré z jej zistení boli prekvapivé, niektoré úplne predvídateľné. Niektoré z jej predsavzatí mi pripadali hlúpe, niektoré už teraz sama dodržiavam, niektoré ma zaujali a musela som sa nad tým hlbšie zamyslieť. Celkovo som knihu čítala na svoje pomery veľmi dlho, práve preto, že sa nedalo „hltať strany“ jednu za druhou. Nad mnohým som pomedzi čítanie premýšľala.

projekt_stastia03

Snáď najväčší problém mám so žitím v prítomnosti. Až príliš často žijem s hlavou v budúcnosti, čakám, kým deti zaspia, kým bude piatok, kým trochu schudnem, kým dokončím túto fakt fakt poslednú vec… Pritom jediný čas, kedy naozaj žijem je TERAZ. A tak sa snažím dávať si na to pozor – zvlásť počas všedných dní, keď by som ozaj zo všetkého najviac uvítala, aby skončili. Občas stačí aj málo – zapáliť oheň v kozube, zahrať si s deťmi spoločenskú hru, uvariť čaj… Občas nepomôže nič a aj tak som unavená, ale našťastie ešte stále mám možnosť nasledujúce ráno vstať a začať odznova.

Pokračovať by som vedela ešte veľmi dlho.. ale nebudem, prečítajte si sami :-)  Ja som sa skutočne v mnohých veciach našla – čo je na jednej strane dobré, pretože sa mi vždy ľahšie dýcha, keď viem, že v tom nie som sama. Na druhej strane však takto na papieri pomenované veci sa ma silnejšie dotkli. Už počas čítania som si niektoré myšlienky musela zapísať, po dočítaní som si napísala vlastný zoznam, na čom chcem popracovať.

Knihu jednoznačne odporúčam – dokonca aj slovenský preklad je pomerne dobre stráviteľný. Tak teda príjemné čítanie a poďme byť šťastnejší!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.