Tieto Vianoce som si pre nás aj pre deti priala od babičiek len spoločenské hry. Vyberala som podľa recenzií, aj som si nechala poradiť. No a tak sa nám nazbieralo zopár parádnych kúskov! Tu je prvá, ktorá sa okamžite stala favoritom.

Ja sama nie som najväčší fanúšik spoločenských hier a som na ich výber náročná. Táto hra ma ale doslova dostala hneď na prvé hranie.

Pravidlá síce vyzerali strašne zložito, hra obsahuje viacero prvkov, hrá sa viac kôl, je veľa možností, ako postupovať. No napokon to nie je nič zložité.

Dizajn hry Azul je inšpirovaný dlaždicami paláca v Alhambre, čo robí hru skutočne netradičnou a vizuálne krásnou. Počas hry hráči tieto dlaždice ukladajú a snažia sa, samozrejme, nahrať čo najviac bodov.

Na začiatku hry sa (podľa počtu hráčov) rozdajú z vrecúška náhodne vyžrebované farebné dlaždice. Uložia sa na kruhové podložky vždy po štyroch kusoch na jednu. Každý z hráčov dostane svoju hraciu plochu. Počas kola ukladá do mriežky naľavo dlaždice podľa svojho uváženia. Pri jednom ťahu môže vždy zobrať dlaždice len jednej farby a umiestniť ich len do jedného riadku. Nepoužité dlaždice z podložky putujú do stredu stola.

Keď sa minú všetky dlaždice – z podložiek aj zo stredu – ukončí sa kolo. Všetky dlaždice, ktoré vyplnili jeden celý riadok hráč umiestni na farebnú predlohu, podľa farby dlaždice na príslušné miesto. Ak niektorý riadok nebol vyplnený celý, takto rozostavaný prechádza do ďalšieho kola.

Počas hry sa body pripočítavajú podľa toho, koľko dlaždíc hráč uloží čo najbližšie k sebe – čím viac dlaždíc pokope, tým viac bodov. Za každú susediacu dlaždicu o bod navyše.

Lenže, aby to nebolo tak jednoduché, na konci hry sa rozdeľujú bonusové body – jeden kompletne zaplnený riadok znamená ukončenie hry a dva bonusové body, za zaplnený stĺpec je bonusových bodov sedem a pri nazbieraní všetkých piatich dielikov jednej farby dokonca až desať bonusových bodov. Teda nie vždy sa oplatí počas hry škrečkovať všetky dlaždice na jednej kope, a aj hráč, ktorý mal počas hry bodov pomenej môže šikovnou taktikou na záver poriadne prekvapiť.

Počas hry sa dajú získať ale aj mínusové body – ak si hráč vyberá ako prvý v danom kole dlaždicu zo spoločnej kôpky dlaždíc v strede, berie aj jeden záporný bod. Na druhej strane však v nasledujúcom kole ťahá ako prvý. Čo sa niekedy skrátka oplatí. :-) Do mínusu sa dá dostať aj tak, že dlaždice jednej farby už nemáte kam umiestniť a tak vám „spadnú na podlahu“.

Hra je ozaj veľmi dynamická, človek si môže naplánovať nejakú stratégiu, no keď sa na stôl nedostane dostatok dlaždíc v jeho farbách, má jednoducho smolu. Poprípade, ak sa viacerí hráči rozhodnú naraz zbierať rovnakú farbu, môže to skončiť tak, že nenazbiera celý riadok ani jeden z nich, alebo sa v strede môže nazbierať priveľké množstvo dlaždíc jednej farby, ktoré napokon ostanú ako „čierny Peter“ hráčovi, ktorý ich nemá kam dať a tak mu neostane nič iné, než nechať ich popadať a spôsobiť si poriadnu bodovú stratu.

Práve táto dynamika sa mi na hre nesmierne páči. Núti ma uvažovať, taktizovať, sledovať, čo zbierajú ostatní. Prvok náhody je len vo výbere dlaždíc na začiatku kola, ako ich poskladám, je čisto len na mne. Aj keď je to v konečnom dôsledku hra o zbieraní bodov, celý ten proces je natoľko pútavý, že samotné súťaženie až tak nevnímam. Skutočne po dlhej dobe môžem povedať, že je to jedna perfektná hra, ktorú som veľmi rada, že máme a vrelo odporúčam všetkým hravým rodičom so staršími deťmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.