Dávno sme sa nevenovali umelcom, čo poviete? Veru, stále sú tu akési dôležitejšie veci a ani zďaleka nestíham všetko, čo by som si priala… No oprašujem dobré zvyky a dala som si špeciálne predsavzatie viac sa venovať rôznym druhom umenia.

Najmladšieho synčeka momentálne veľmi fascinuje striedanie ročných období, pýta sa na to dokola a keď mi už došli nápady, osvietilo ma, že predsa je to super téma, ktorá inšpirovala aj mnohých umelcov. Tak sme si púšťali Vivaldiho Štyri ročné obdobia a ani neviem ako, dogooglila som sa k nesmierne zaujímavému umelcovi, menom Giuseppe Arcimboldo.

Toto krkolomné meno som jakživ nepočula a musela som si ho zo štyri krát nahlas zopakovať, aby som ho vedela vysloviť deťom. Tipujem, že dnes si ho už nepamätajú, ale jeho obrazy im v pamäti celkom iste utkveli.

Na prvý pohľad by som ho zaradila ako extravagantného surrealistu, ale pozor! Pán umelec žil a tvoril uprostred 16. storočia! Ako jeho meno prezrádza, pochádzal z Talianska a tvoril vo veľkom štýle – priamo na kráľovskom dvore. Vynašiel však niečo, na svoju dobu nevídané. Portréty zostavené z ovocia, zeleniny, listov, kvetov… Paráda!

A prečo mi zapadol do témy ročných období? Hádate správne – zostavil štvoricu portrétov, inšpirovanú práve prírodninami typickými pre jednotlivé ročné obdobia.

Na moju veľkú radosť, deti boli z týchto malieb rovnako nadšené ako ja. Dôkladne sme preskúmali, z čoho je ktorý obraz zložený, aké farby použil, aké motívy, čo je podobné, čím sa odlišujú, prečo namaľoval tomu to a inému iné… A všetci zhodne sme sa rozhodli, že si chceme vyskúšať, ako tvoril.

Navyťahovali sme všetku zeleninu a ovocie, čo len v dome bola a poďho do práce! Decká vymýšľali, skladali, ukladali, prekladali… no veruže, je to drina, vyskladať všetky tie guľaté potvorky, aby držali pohromade. Nehovoriac ani o tom, že nie vždy sa všetko k sebe hodilo tak, ako by sme si priali.

A tak z mnou plánovanej „umeleckej rozcvičky“ vznikla aktivita na dobré dve hodiny. Keď už deti rezignovali na snahy vytvoriť portrét, ukladali ovocie a zeleninu do rôznych tvarov na spôsob mandaly, vytvárali vzory a podobne.

Po práci sa všetci zhodli, že si to pán umelec ozaj tvrdý oriešok vymyslel, aj keď pravdepodobne neukladal všetky tie prírodniny na seba takto fyzicky ako my, ale už len to, že to vymyslel a nakombinoval, no klobúk dole!

Na internetoch som neskôr našla aj „light“ verziu s kolážovým portrétom z vystrihnutých obrázkov ovocia a zeleniny, či dokonca len rukou kreslené obrázky, s časťami tváre nahradenými ovocím. To sa už ale našim nechcelo, keď mali za sebou poriadnu 3D verziu :-) No pridávam to sem na inšpiráciu, keby sa vám chcelo týmto umelcom inšpirovať a nechcete tráviť pol dňa upratovaním napadaných šupiek a vňatí z podlahy ;-)

Každopádne, vrelo odporúčam vyskúšať, ako podmaz si pustiť Vivaldiho a kochať sa genialitou umenia! Verím, že takéto ovocno-zeleninové fantazírovanie nadchne aj ostatné decká, nie len tie moje ;-) Dajte mi vedieť, ako sa vám to podarilo!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.