Občas ma niekto prekvapí otázkou – ako to všetko stíhaš? Domácnosť, deti, domáce vzdelávanie, fotenie, blog… Nuž, ja si až ako taká zázračnica nepripadám :-) Často mávam pocit, že deň je prikrátky na všetko, čo by som chcela zvládať. Na druhej strane je pravda, že keď som pri dvoch malých deťoch začínala podnikať, bolo pre mňa otázkou číslo jeden ako to celé časovo rozplánovať. Čo-to som sa odvtedy naučila, tak teraz možno inšpirujem aj vás. :-)
time_management1
Plánovať, čo sa dá
Prvou vecou, ktorú som si kúpila bol diár. Veľký, s veľa riadkami, na každý deň jedna strana. Nie preto, aby som potenciálnym klientom mohla dôležito do telefónu hovoriť „momentík, pozriem sa do diára!“. Diár je tu v prvom rade pre mňa. Okrem udalostí typu zubár a stretnutie s klientom, si na každý deň píšem, čo v tento deň chcem urobiť. Občas si to celé spíšem deň vopred, občas ráno, prípadne priebežne doplním a odškrtávam počas dňa. Aj teraz, keď nepodnikám, píšem si veci, ktoré potrebujem zvládnuť. Či už ide o žehlenie, nákup alebo napísanie článku na blog, zapíšem si to. Je to prvý krok k úspechu, ako nezabudnúť na to, čo v daný deň potrebujem. A keď to mám pred očami, som aj viac motivovaná veci urobiť, odškrtnúť a mať pokoj. Ak niečo v daný deň nestihnem, prepisujem si to automaticky na nasledujúcu stranu.

Neplánovať, čo sa nedá
Hneď za prvým odstavcom musím povedať, že sa nedá rozplánovať si celý deň. Občas mávam dni, keď mobil zvoní v jednom kuse a pri všetkej dobrej vôli sa neviem dostať k tomu, čo treba. Niekedy má niektoré dieťa skrátka deň blbec. A pri troch kusoch je na to vždy relatívne veľká šanca. Alebo mám blbec deň ja. Čím viac sa snažím, tým viac mi veci padajú z rúk a všetko trvá trikrát dlhšie. Nuž čo, aj to sa stáva. Preto pri plánovaní uvažujem, koľko času mi ktorá vec približne zaberie a snažím sa nenaplánovať si viac ako polovicu svojho času.

A photo by Sonja Langford. unsplash.com/photos/eIkbSc3SDtI

Čo budeme jesť
Ďalšou dôležitou vecou pre mňa je naplánovať si stravu na najbližšie dni. Okrem toho, že neznášam pocit bezmocnosti, keď je pol dvanástej, deti hladné a ja prešľapujem pred chladničkou netušiac, čo by som vykúzlila. S naplánovaným jedálničkom navyše rýchlo zvládnem napísať nákupný zoznam, čím zas ušetrím čas bezcieľneho pobiehania medzi regálmi v obchode.

Vypnúť internet v mobile
Za najväčšie prekliatie dobrého time managementu považujem ustavične zapnutý internet v mobile. Ak ste bežná matka a nie riaditeľka polovice vesmíru, určite vám nič neujde, ak neprečítate email v tej sekunde, ako vám bol doručený. V skutočnosti stačí maily čítať 2x denne. Podobne je to so všetkými sociálnymi sieťami, fórami, chatmi a všetkým, čo pri prijatí správy vydá príšerný pííííp, ktorý v nás spustí obsesívnu potrebu pozrieť sa, čo to bolo.V 90% prípadov ide o nejakú hlúposť, ale už len to, že vezmeme mobil, odomkneme klávesnicu, nájdeme onú novinku, zmažeme alebo nebodaj odpíšeme – zabralo čas. Nehovoriac o tom, že už keď je ten mobil v ruke, tak trošku zoskrolujem tu a tam, veď čo je nové na fejsbúku. Po desiatich minútach netuším, načo som vlastne ten mobil do ruky brala. A keď sa tento scenár zopakuje pri každom pípnutí, tj. 10-20-?x za deň, ide o stratu času niekoľko hodín. A teraz ruku n srdce, skutočne to stálo za to? Udialo sa niečo život meniace?

Zbohom perfekcionizmus
Aj ja by som chcela mať dom vyleštený ako z pinterestu. A hádam ho niekedy aj mať budem. Keď deti vyrastú a odídu z domu. Alebo možno ani nie, ktovie. V súčasnosti ale považujem za skvelé, že sa neprilepíme k podlahe, že si stále máme čo čistého na seba obliecť, z čoho sa najesť … a že sa máme radi. Lebo deti si nezapamätajú, či som 3x týždenne vydrhla podlahu, navždy si však zapamätajú, aký sme mali vzťah. ;-)

2 komentáre on Time management pre ženy (alebo ako to všetko zvládať)

  1. Ja mam niekedy pocit, ze cim viac deti, tym viac clovek stiha, jednoducho preto ze musi, same sa nic nespravi a tiez som toho nazoru, ze ked si co to clovek naplanuje, ide vsetko lahsie.
    Ja som na tom podobne..diar, rozpis na varenie, akurat s tym mobilom bojujem…aj ked je to velka pravda co pises ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.