So sviežim závanom jarného vzduchu sa oddávna spája aj jarné upratovanie. Niet sa čomu diviť. Po chmúrnej zime je to skvelá príležitosť naše príbytky oživiť, skrášliť, vniesť do nich trochu jarného optimizmu. A keďže naše domovy sú miestom, kde trávime tú podstatnú časť svojho života, prirodzene by sme mali usilovať aj o to, aby v nich bolo čo najzdravšie.

Izbové rastliny

Bez rastlín by sme tu ani my neboli. Produkujú kyslík, ktorý k životu jednoznačne potrebujeme, no majú aj všelijaké iné superschopnosti. Rastlinky však nepatria iba vonku, do parku či lesa. Každému príbytku len a len prospejú. Okrem pozitívneho vplyvu na vzduch, ktorý doma dýchame, interiér skrášlia, oživia, dodajú mu ten správny šmrnc. Mnohé izbové rastlinky sú dokonca tak veľkorysé, že prežijú aj trochu našej nevšímavosti. Za dobrú starostlivosť sa však o to viac odvďačia.

Ja osobne milujem rastliny všetkých tvarov a farieb. Zakaždým, keď vidím púčik na čínskej ruži, teším sa ako malá :-) Najradšej by som mala doma botanickú záhradu. Na pestovanie síce nie som nijaký expert, neovládam všetky nároky a požiadavky všetkých možných rastlín, tobôž, aby som to aj dodržiavala. Priznávam, zopár rastliniek mi aj uhynulo. Snažím sa ale vyberať si také, ktoré extra veľkú starostlivosť nevyžadujú a stačí im voda a veľa lásky. Z nepochopiteľných príčin sa u nás darí orchideám, z ktorých som si sama nekúpila ani jedinú, všetky sa ku mne dostali darom. Dorastajú do dinosaurích rozmerov a kvitnú takmer nepretržite. Možno mám len šťastie a možno fakt tie rastlinky cítia, že ich máme radi, neviem. V každom prípade vrelo odporúčam – nájdite si také, ktoré sú na pestovanie nenáročné, je ich ozaj dosť na výber! A užívajte si všetku tú krásu, čo vám do života prinesú :-)

Prírodné materiály

O škodlivosti a deštrukčnom vplyve plastov na životné prostredie sa teraz začalo veľa hovoriť. Je to skutočne celospoločenský problém a začalo sa to riešiť v hodine dvanástej. Ak chceme zachovať planétu obývateľnú aj pre naše deti a vnúčatá, malo by byť aj našim záujmom používať najmä také materiály, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje a dajú sa používať opätovne. V našej rodine sa už dlho snažíme eliminovať používanie plastových výrobkov, ktoré majú okrem iného aj podstatne kratšiu životnosť. V prvom rade používam to, čo už doma je, a ak treba niečo dokúpiť, snažím sa hľadať najekologickejšiu alternatívu, teda domáce potreby vyrobené z dreva, kovu a skla.

Podobne to mám zo syntetickými textíliami. Na oblečenie z polyesteru som alergická a preto tak nejak prirodzene neviem vystáť tento materiál ani pri doplnkoch v domácnosti. Nemáme ich ani príliš veľa, ide v podstate len o posteľnú bielizeň a závesy. A koberce. S tými som mala najväčší problém. Keď sme ešte bývali v podnájme, v byte bola veľmi zlá podlaha a koberce boli nevyhnutnosťou. Neznášala som ich a vždy som si hovorila, že keď budeme mať vlastný dom, žiadne koberce nikde nebudú, len čistá podlaha. A tak sa aj stalo. Lenže detská izba pôsobila trochu chladne, neosobne. Pýtalo sa niečim ju zútulniť. Na moju veľkú radosť som objavila bavlnený koberček. Izba okamžite nadobudla príjemnejšiu atmosféru. Postupne som dokúpila bavlnené koberčeky do každej izby. Všetky sú jednofarebné, no nedávno som na favi.sk objavila aj tento so vzorom, nedalo sa odolať :-) Veľmi sa teším, že sa už dajú nájsť krásne, vkusné kúsky a ulahodiť aj detskému oku. Bavlnené koberčeky sa tiež dobre udržiavajú, nesmrdia, neostáva v nich špina a v prípade potreby sa dokonca dajú oprať.

Menej chémie

V zdravej domácnosti určite nechceme dýchať výpary všelijakých chemikálií. Tak ako uprednostňujem nábytok z masívu, nie drevotriesky napustenej formaldehydom, pokiaľ sa to len dá, tak si vyberám aj pri upratovaní. Čím menej hocičoho, tým lepšie.  Prakticky všetko sa dá očistiť sódou, octom a mydlom. Ako handričky používam staré tričká či bavlnené detské plienky.

Eko tipom na upratovanie som už venovala pár riadkov pred rokom, tak sa nebudem opakovať, prečítajte si. Len mi to nedalo nepripomenúť. Všímajme si aj drogériu, ktorú kupujeme. Ak má niečo kilometrový zoznam podivných prísad, naozaj to chceme vypúšťať do ovzdušia a nechať dýchať našim deťom? Nehovoriac o nezmyselnom nadužívaní vlhčených utierok, dezinfekčných chemikálií a všeličoho iného… menej je viac, aj tu to platí.

Verím, že pre vás, ktorí môj blog čítate pravidelne, som tu až tak veľa nového nepopísala. Berte to ako malé pripomenutie. A ak si svoje bývanie práve zariaďujete, máte skvelú šancu urobiť zodpovedné rozhodnutia aj v tejto oblasti. Pretože náš príbytok odráža aj naše postoje k prírode a v zdravom ovzduší sa určite aj zdravšie spáva ;-)

 

2 komentáre on Zdravé bývanie – 3 eko tipy pre zdravšiu domácnosť

  1. Dobrý večer. Prosím vás spomínate si odkiaľ je tá červená farma, domček na fotke z herne? Už dlhšie ho zháňam. Ďakujem

    • Dobrý deň Andrea! Farmu som kupovala pred niekoľkými rokmi na živnosť z veľkoobchodu, takže Vám asi veľmi nepomôžem. je to značka Legler (small feet), tak jedine skúste googliť tohto výrobcu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.