Do Vianoc je presne týždeň, na záhrade to ale nevyzerá ako v zime, skôr ako v nejakom období dažďov. Vraj si mám odvyknúť od spojenia snehu s Vianocami… lebo veď globálne otepľovanie. Pritom sneh bol ešte tým posledným, čo mi pomáhalo ako-tak prežiť zimu. Keď už nie som medveď a nemôžem ju skrátka prespať zalezená niekde v brlohu.

A tak ju musím absolvovať pri vedomí. Vyše sto dní džabanice! Alebo zabijáckeho mrazu. Žiadna zlatá stredná cesta, romantika ako v Popoluške. Len sto sivých dní, keď na obed váham, či už zhasnúť svetlá alebo sa ani neoplatí, lebo o dve hodiny aj tak zájde slnko a bude ich treba rozsvietiť znova. Sto dní, keď obliekanie seba a troch detí na prechádzku trvá neporovnateľne dlhšie, než prechádzka sama. Bŕŕŕ! Už z tej predstavy ma rozbolí hlava!

Ale som predsa nejaký pozitívny vzor pre svoje deti a ak nechcem prežiť zimu ako rozmrzená príšera, musím s tým niečo urobiť. Tak som sa toho roku rozhodla, že sa nenechám rozhodiť a nejak to predsa zvládnem! Zatiaľ to nejdem hodnotiť, zima poriadne ešte nezačala, ale minimálne sa snažím. :-) Tak ak máte podobný problém a zima vám spôsobuje dávku depky, poďte do toho so mnou! Tu sú nápady, čo som si vymyslela, že by mi mohli pomôcť:

 • teplé oblečenie – mrazivé dni majú tú výhodu, že zvyčajne bývajú jasné, obloha je krásne modrá, slniečko svieti… takže to aj vcelku láka von. Lenže nepoznám horší pocit, ako byť za dve minúty na kosť premrznutá. A to sa mi stávalo bežne, keď som optimisticky vybehla von v rifliach bez pančúch, pod kabátom tričko a čiapka? Tá mi nepristane, ešte mi aj pobabre vlasy! Potom som raz objavila zázrak menom zateplené nohavice – netreba pod ne pančucháče a perfektne hrejú! A merino vložky do topánok. A nakoniec som našla aj čiapku, čo mi pristane, a vlasy popri troch deckách už i tak veľmi riešiť nestíham. Takto vyzbrojená môžem konštatovať, že aj prechádzka v mrazivom počasí má svoje čaro a studený vzduch je príjemne osviežujúci!
 • svetielka – utešených slnečných dní však, žiaľ, nebýva prevaha a tak treba prežiť aj tie šedivo-sivé, so zamračenou oblohou. Vtedy si vravím, že vcelku fajn to je zariadené, že Vianoce sú práve v zime a tak je úplne v poriadku mať celú zimu po dome rozvešané svetielka. Napriek tomu, nikdy sme žiadne doma nemali. Ani neviem prečo. Teraz mi z nejakého dôvodu padli v obchode do oka a napriek námietkam manžela, že je to zbytočnosť, predsa som ich kúpila. Hneď v ten deň som ich zavesila na zábradlie schodiska a po rozsvietení aj manžel uznal, že vyzerajú nádherne a vytvárajú… také to teplo domova. Nakoniec som pokušeniu podľahla ešte raz a ďalšie svetielka zavesila do obývačkového okna. Teraz, keď sa poobede rozsvietia, hneď je nám doma veselšie :-)

 • sviečky – podobne ako v prípade svetielok, sviečky dávajú miestnosti pocit tepla a okrem toho pôsobia nežne, romanticky, občas priam upokojujúco.
 • oheň – ak ste šťastným majiteľom kozuba, zima je úplne jedinečným obdobím, kedy ho môžete využiť. Oheň v kozube je vyšším levelom pokojného plamienka sviečky a ako bonus aj parádne hreje!
 • teplý kúpeľ – kedy je lepší čas dopriať si teplú voňavú vaňu ak nie v zime? Stačí pridať obľúbenú liečivú soľ, pleť potešiť pleťovou maskou, zažať sviečku… a deti poslať k babičke, nech si to môžem aj vychutnať.
 • knihy a teplý čaj – dokonalá dvojica! Vrelo odporúčam urobiť z poobedného čítania malú rodinnú slávnosť, deti takéto rituály milujú a čím skôr si na to zvyknú, tým lepšie pre mamičku – získa čas na oddych a čítanie a zároveň dáva príklad deťom, aké sú knihy úžasné. Skrátka win-win riešenie ako sa patrí!
 • zimné športy – toto síce nie je pre mňa, lebo sa zatiaľ nenašiel žiaden zimný šport, ktorý by som obzvlášť milovala, ale ak taký máte, je fajn sa mu venovať…veď viete, šport, endorfíny a tieto veci…
 • pečenie – keď je vonku cez štyridsať stupňov v tieni, zapínanie rúry je takmer trestný čin… no keď vonku mrzne, to je iná pesnička! Orechy, škorica, vanilka… zmes vôní šíriaca sa z kuchyne do celého domu, nádhera! S troma pomocníkmi práca trvá tri krát dlhšie, takže sa pokojne zabavíme aj celý deň. Alebo dva, tri. Treba sa vyzbrojiť akurát dávkou trpezlivosti alebo sedatív. Ale odporúčam to prvé. A nenápadne pri tom sŕkať vínko. ;-)
 • stretnutia s priateľmi – keď sa nedá poriadne vyblbnúť vonku, treba sa nasáčkovať k niekomu domov. Ak máte tri deti a vaši kamaráti majú tiež tak nejak, je síce vysoká pravdepodobnosť, že sa celú zimu neuvidíte, lebo raz bude mať soplíky jeden, potom druhý, potom dvaja naraz a kým sa vystriedajú všetky kombinácie, budú kvitnúť snežienky. Ale za pokus to rozhodne stojí, stretnúť sa s priateľmi je skvelé!
 • hudba – s veselou hudbou v podmaze akejkoľvek činnosti (snáď s výnimkou vysávania) ide práca viac od ruky. A dobrá nálada sa hodí vždy, tak prečo si ju neudržiavať preventívne, však? Aby sme neostali pri pasívnom počúvaní, vrámci srandy som dokonca vytiahla flautu a s deťmi sme hrali hru, že ja zahrám melódiu a oni hádajú, čo to je. Najstaršiu to dokonca tak navnadilo, že sa vraj aj ona chce naučiť hrať na flautu. No, som zvedavá, ako dlho jej to vydrží :-)
 • wellness – saunu proti svojej vôli máme každé leto doma v podkroví, tak pre oživenie spomienok si ju môžem dopriať aj v zime. Alebo taká vírivka, masáž, bahenný zábal… hmmm, tuším už viem, čo si prosím od manžela pod stromček!
 • hurá do teplých krajín! – tak veru, toto je moja ideálna predstava. Nebojovať so zimou, ale jednoducho jej vyplaziť jazyk a koncom novembra utiecť do teplúčka a späť sa vrátiť, až keď bude treba v záhrade siať šalát. A práve som sa rozhodla, že minimálne raz to vyskúšam! Dnešným dňom začínam šetriť na zimu v teple. Pri počte členov našej rodiny si nie som celkom istá, kedy s to podarí, ale snívať môžem, no nie? :-)

A čo vy? Aký máte vzťah k zime? Iba ju pretrpíte lebo si ju viete naplno užiť? Ak máte nejaké skvelé nápady, pridajte ich do komentárov tu pod článkom alebo na facebooku, veľmi sa poteším!

5 komentárov on 12 spôsobov ako prežiť zimu

 1. Ja som na tom presne rovnako,čo sa zimy týka,ale po prečítaní tohto článku som sa na ňu normálne začala tešiť:) apropo skvelý blog a super články,radosť čítať a inšpirovať sa,len tak ďalej:)

  • Jéj, to je skvelé, tak v tom nie som sama! :-) Vďaka za komentár aj za pochvalu, budem sa snažiť aj nabudúce ;-)

 2. Jaaaj, tak na tomto clanku som sa naozaj nasmiala, tak od srdca, az mi slzy tiekli, sice tak polozufalo – uvedomujuc si, ze je to realita aj u nas doma :) len som prikyvovala hlavou, ze ano, ano, presne. Krasne sviatky celej rodinke prajem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.