Po štyroch rokoch bývania v dome musím povedať, že tohtoročná úroda konečne predčila moje očakávania. Slnečnice, ktoré som pôvodne siala so zámerom, že budú do vázy, mi narástli na dva a pol metrové čudá. Zo semienok sa síce netešíme, zato vrabce si pochutnali. Pomedzi klasickú zeleninku som do záhonov prišupla aj pár semienok byliniek a hoci to zo začiatku vyzeralo biedne, zrazu som mala nechtíka plnú záhradu.

Ešte stále kvitne a každý deň nazbieram zopár kvetov. Vytešená som z toho nesmierne, pretože nechtík je naozaj všestranná a užitočná bylinka. Navyše nepatrí medzi tie, ktoré by sme našli v prírode bežne rásť. Existuje ho viac odrôd, od bledožltej po sýtooranžovú. Liečivé účinky majú všetky, tá tmavooranžová údajne najsilnejšie. Zbierať kvety treba za slnečného počasia, ideálne v čase obeda, keď sú najviac rozvinuté  majú najvyšší obsah účinných látok. Po zbieraní úrody budete mať zelené prsty, pretože stonka aj listy sú dosť lepkavé.

nechtik3

A čo s ním? Z čerstvých kvetov som hneď vyrobila masť. Opäť som sa chcela vyhnúť základu z bravčovej masti, takže som postupovala presne ako v prípade repíkového krému, akurát som použila iné kvety. Prekvapila ma výsledná farba, očakávala som výraznejšiu. Výsledok otestoval manžel, na presušených popraskaných rukách od omietky. Je to mastné, nevstrebe sa za pol minúty ako bežné krémy, ale -pomohlo.

Okrem masti som ešte naložila za hrsť kvetov do jojobového oleja. Zatiaľ je uložený pekne v tme, v špajzi, keď bude otestovaný, doplním info.

Olej aj masť z kvetov nechtíka teda pomáhajú upokojiť opuch pri menších popáleninách, aj kožu spálenú od slnka. Tiež zmierňujú bolesť šliach a dermatitídu.

nechtik1

Z nasušených kvetov môžeme pripraviť čaj – zápar. Ten sa dá užívať vnútorne, pri liečbe vredov a na podporu trávenia. Zvonku ho môžeme použiť na nehojace sa rany, plesňové a kvasinkové ochorenia, aj vo forme obkladu na oči pri zápale očných spojiviek.

Ja som silný zápar z nechtíka použila aj ako základ pri výrobe domáceho mydla.

nechtik2

Nakoniec sa ešte chystám na tinktúru – za hrsť kvetov zaliať bielym liehom a nechať lúhovať 14 dní. Výsledná tinktúra by sa mohla zísť pri liečbe oparu a tiež ako kloktadlo pri zápale ďasien, aftoch, bolesti hrdla, angíne. Odvar aj tinktúra takisto pomôžu rýchlejšej regenerácii sliznice po vytrhnutí zuba.

Táto všestranná bylinka pôsobí aj na psychiku, napomáha uvoľneniu a upokojeniu organizmu.

Takže nezabudnite na jar nakúpiť semienka, ozdobiť si záhon a okrem nádherných kvetov v záhrade získate aj prírodný liek na celý rok! :-)

2 komentáre on Nechtík lekársky

  1. Šikovnica si, ja tááák stále túžim po domčeku, aby som presne takéto liečivé čáry máry mohla v kuchyni vystrájať :-)

    • No áno, nebudem klamať, je to super mať vlastnú záhradku :-) ale čo sa byliniek týka, prevažná väčšina ich rastie voľne v prírode ;-) stačí si vyjsť niekde do lesíka, na lúku a hľadať, zbierať, čarovať :-) Na nechtík potom môžeš prísť ku nám ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.