Pamätáte, ako môj drahý 7 ročný synátor začal čítať Hawkingovho Gregora? Tak odvtedy už prečítal všetky štyri časti. Trikrát.

Pomedzi to padlo ešte zopár časopisov a menších kníh z knižnice. Musela som otvoriť nový čitateľský preukaz v druhej knižnici, pretože na jeden preukaz požičiavajú LEN desať kníh naraz. Ešteže medzitým boli Vianoce a na Gregora sa vyzbierala celá rodina. V istom momente som už prestala zvládať prijímať nové informácie o vesmíre a vlastne aj chápať, ako to malé dieťa môže takto rýchlo čítať a ešte si to všetko aj pamätať. Ak mu to vydrží, v pätnástke to vidím na prvú promóciu.

Ale nech teda nesedíme iba pri knihách, ozýva sa moja tvorivá duša. Na pintereste som zas objavila čosi zaujímavé – 3D model slnečnej sústavy. Tak sme si to skúsili. Rezať polystyrénové gule nožom síce nie je moja najobľúbenejšia činnosť, ale čo jedna matka neurobí pre deti, že? Tak som teda naporcovala pár gulí, akože plus-mínus nech je to v mierke, slnko muselo byť z papiera. Potom sa pustili do práce už len decká. Polgule pomaľovali podľa farebnosti planét, synovi ešte napadlo, že nazbiera štrk, aby znázornil pás asteroidov.

Nakoniec som našla veľkú škatuľu, natrela ju čiernou farbou a mohli sme nalepiť planéty. Jediný problém vznikol so Saturnovym prstencom, ktorý sme urobili z papiera, ale nalepený nedržal a vkuse padal. Musíme to ešte domyslieť. Inak sa mi výsledok veľmi páči a zdobí nám detskú izbu. :-)

Odkedy sa u nás rieši vesmír, riešime aj možnosti cestovania do vesmíru. Vrámci zážitkového spoznávania som na nete vykutrala vrecká od firmy Safari s témou vesmíru. Objednala som dve sady – planéty a set figúrok. Ku figúrkam kozmonautov a rakiet som vytlačila a zalaminovala aj kartičky s názvami, nech sa opäť niečo nové naučíme. Zožali veľký úspech, chalani sa s nimi veľmi radi hrajú, aj keď ten mladší istotne nemá tušenia o čo ide :-)

Naopak planéty boli obrovským sklamaním. Za tie peniaze sú neúmerne malinkaté. Najmenšia planétka má priemer 1cm, najväčšia 4. Bežne sa mi Safari figúrky veľmi páčia, toto však boli vyhodené peniaze.

Na iHRYsku som objavila hru V kocke – Vesmír. Žiaľ, dostupná je iba v češtine. Ale aj tak som neodolala :-) Oplatilo sa, je krásna a plná zaujímavostí. Týmto chcem pekne poprosiť kompetentných – preložte ju aj do slovenčiny!

Na záver článku, ktorý sa (ako to po sebe čítam) zvrhol na tému „kde oplieskať nadbytočné peniaze“, pridám ešte jeden zdroj od kamarátky, ktorá má doma podobného vesmírneho nadšenca. Je to stránka hvezdárne v Banskej Bystrici. V sekcii „Ponuka“ nájdete nejaké úlohy, ktoré sa dajú stiahnuť a vytlačiť, online testy, potom postery, ktoré si takisto môžete stiahnuť a tiež plagáty a vystrihovačky, ktoré si viete objednať vytlačené priamo od nich. Ceny sú mimoriadne príjemné, posielajú to aj poštou, môžem len odporúčať!

Príjemné vesmírne zážitky aj vám!

1 Comment on Vesmírne dobrodružstvo pokračuje

  1. Stranka NASA ma tiez super sekciu pre deti. Ked bolo v auguste zatmenie, poslali nam mnozstvo materialov, krasne postery na kvalitnom papieri a aj „NASA approved eclipse viewing“ okuliare, stacilo im napisat email. Ak budes chciet, preposlem kontakt.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.