Takto o mesiac už budú všetky darčeky rozbalené a pod stromčekom… hŕba papiera, plastu a všemožného odpadu. Alebo ani nie?

Vianoce, nazývané aj najkrajšími sviatkami roka, sa v posledných rokoch stali najmä sviatkami konzumu. Že sa vytráca ich pôvodná pointa, to je jedna vec. Nakoniec náboženský podtext sviatkov nemajú všetci rovnaký. No v čom sa drvivá väčšina ľudí bez ohľadu na vierovyznanie zhodne, je, že vianočné sviatky chceme tráviť v kruhu rodiny, obdarovávať sa navzájom, prežiť ich príjemne.

Téma ekológie mi je blízka dlhodobo a ozaj celoročne sa snažím v našej domácnosti nakupovať zodpovedne a používať najmä veci, ktoré životné prostredie nepoškodzujú. No pred Vianocami mám zakaždým čo robiť, keď vojdem do obchodu a chcem sa vyhnúť všetkým tým plastovým veciam zabaleným v ďalšom plaste. Vždy sa mi vynorí otázka, či toto všetko FAKT potrebujeme k šťastiu. Odpoveď je samozrejme – nie. ;-)

Rovnako k tomu vediem aj deti. Dokonca sa už stalo, že keď som sama držala v ruke nejakú neskutočne rozkošnú blbostičku, dcéra na mňa dvihla obočie a zahlásila „Mami, fakt? Toto ti treba?“. Nuž, netreba. A tak sme si uvedomili, že ani k tým Vianociam nám nič extra netreba. Decká si písali zoznamy prianí a každé napísalo, že si prosí pyžamko a nejakú knihu. Najmladší si navyše praje „ozajské policajské putá“ a Lego Duplo. Primerane veku ;-) Pre seba som si priala životnú nevyhnutnosť – diár na nasledujúci rok. Pre manžela neprezradím, lebo viem, že to tu číta ;-)

Takže všetci dostanú pyžamko, knihu a spolu si nadelíme nejaké spoločenské hry. Aj babičky som uprosila, aby odolali pokušeniu pribaliť niečo, čo sa „istotne zíde“. Dohodli sme sa na spoločenskej hre pre celú rodinu. Držím si prsty, nech to naozaj dodržia a budem v siedmom nebi!

Na balenie darčekov využijem vrecia, ktoré som ušila minulého roku. Ak sa vám šiť nechce, nestíhate alebo neviete, darčeky sa dajú zabaliť ekologicky aj inak, nápadom som sa venovala už pred dvomi rokmi v tomto článku.

Tento rok som si ozaj švihla a všetko potrebné už v predstihu nakúpila, chýbala nám akurát pravá predvianočná atmoška. No dnes napadal prvý poprašok snehu, takže môžeme spokojne začať s výrobou darčekov pre našich drahých. Chystáme sa vypekať medovníčky, vyrábať sviečky a penivé guličky do kúpeľa, škoricové mydlo už dozrieva v podkroví a dúfam, že stihnem aj niečo ušiť. Poďte do toho s nami, vyrábajte darčeky pre svojich drahých a darujte im niečo, čo sa v obchode zohnať nedá – kúsok seba ;-) Moje inšpirácie nájdete opäť v staršom článku. A ak máte nové tipy, sem s nimi!

No ak nie ste práve kreatívne duše a chcete predsa len deckám vo svojom príbuzenstve niečo kúpiť, takisto nemusíte siahnuť hneď len po hračkách. Mrknite mojich 20 tipov na nie-hračkové darčeky.

Tak len toľko som chcela. Trochu na pripomenutie. A na upokojenie. Že miesto behania po obchodoch a klopkania opätkom v kilometer dlhom rade pri pokladni, môžete vybaviť darčeky pre celú rodinu oveľa pokojnejšie. S voňavým čajíkom na stoje, praskajúcim ohňom v kozube, bordelom po celom dome a prstami zababranými od lepidla. Stráviť ten čas radšej s deťmi a ukázať im, ako sa veci vyrábajú a aká je ozajstná cena práce. A pod stromčekom po nás tiež nemusí ostať hŕba odpadkov, ale radšej spomienok a spoločného smiechu. To prajem sebe aj všetkým vám!

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.